Віталій Гуржийов:
«Витрачені сили на отримання знань завжди повертаються успіхом у геометричній прогресії та досягненням цілей»

Віталій Гуржийов
Віталій Гуржийов — студент проєкту «Агрокебети» та навчається на агрономічному факультеті Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля . Віталій вже має 10 років досвіду роботи в агро, але переконаний, що навчання має обов’язково бути присутнім у кар’єрі тих, хто хоче розвиватись далі. В інтерв’ю детальніше про те, як Віталій поєднує свою роботу та навчання в проєті.
  • Віталію, розкажіть про Ваше бачення агро та як і чому обрали його?
  • Я вважаю, що саме аграрії є фундаментом нашої економіки, роблять аграрну сферу одну з самих фінансово спроможних, інноваційно цікавих та інвестиційно привабливих. Тому, саме на АПК нашої країни мною було зроблено ставку у 2014 р., коли відкривалася в Україні філія чеської компанії ABO Valve s.r.o. В компанії ТОВ «АБО Україна» (дочірнє підприємство ABO Valve s.r.o, Чеська Республіка), я працюю вже 10 років. Наша компанія є постачальником (а ABO Valve s.r.o відповідно виробником) високотехнологічного обладнання для систем транспортування продукту переробки та готової продукції, є частиною АСУТП та КВП, використовується на виробничих лініях підприємств, у тому числі харчового переробного комплексу та аграрної логістики України. На сьогодні нашу продукцію використовують агрокомпанії: Астарта-Київ (Новоорожицький цукровий завод, Яреськівский цукровий завод, Наркевицький цукровий завод, Глобинський цукровий завод, Агрофірма Добробут, Глобинській біогазовий завод), Юзефо-Миколаївська АПК, Первухинськкий цукровий завод, ПрАТ «ПК Поділля», Прат «Зоря Поділля», Kernel, Delta-Vilmar, ASPIK-Group, МХП, ОптімусАгроТрейд та інші. Навіть зараз, під час війни, для нашого підприємства, в якому я працюю, основним замовником став АПК. Я впевнений, що агросектор окремо приваблює безмежними можливостями сумісної співпраці та розвитком не тільки переробкою, а й вирощування, зберіганням. З власного досвіду я бачу, що рослинницькі господарства, які складають частину агрохолдингів, теж повинні бути розглянуті як можливість розширення сфери діяльності, а може й взагалі як окремий сегмент ринку. Але щоб інтегруватися у нову сферу, та стати у ній ефективним, треба мати додаткові знання та практичні навички.
  • Чому вирішили піти ще в проєкт «Агрокебети», маючи стільки досвіду?
  • Остаточно вирішив піти у проєкт «Агрокебети» у зв’язку з тим, що переконався на власному досвіді – теперішні і, тим паче, майбутні перспективи нашої країни знаходяться в агробізнесі. Втративши за роки війни багато ключових секторів, але маючи цей потужний інструмент, нашій країні доведеться перебудовувати, змінювати та зміцнювати механізми нашої економіки. Так я впевнений, що у майбутньому, завдяки розвитку тому ж самому АПК, можна буде дуже суттєво підсилити і енергетичний комплекс. Наприклад, за роки війни активізувалося будівництво біогазових заводів агрохолдингами. Тобто є можливість отримувати корисну інформацію та знання від першоджерел, експертів галузі: лекції, семінари та майстер-класи від провідних спеціалістів агробізнесу – бути завжди в курсі подій.
  • Як і де Ви проходили практику?
  • Моя практика (обрана культура – цукровий буряк) побудована на основі матеріалів, які мені надали: Юрій Ременюк, колишній менеджер по продукту цукровий буряк, озимий ріпак компанії ТОВ «Агріі Україна» та Олександр Коротинський, директор НПЦ «Цукробурякового виробництва». Обрав я цю рослину з багатьох причин:
    • У більшості моя робота полягає у співпраці з цукровими заводами. Моніторинг ситуації на полі, починаючи з посівною до збору врожаю, загальні показники врожаю, показники переробки цукрового буряка, попит та ціни надають чітку можливість проаналізувати, спрогнозувати та уникнути помилок при плануванні співпраці з цукровим агробізнесом. Маючи вхідні дані у цукровій галузі, Smart-технології дозволяють змоделювати різні ситуації та виділити з них стресові та ухвалити правильне рішення: Інтелект – Інформація – Іновація – Інвестиція – Інтеграція.
    • Інтерес до самою культури. Вирощування цукрових буряків має суттєві переваги. По-перше, це переробка сировини в Україні (ще й безвідходна), що значно зменшує витрати на її транспортування. По-друге, з економічної точки зору обґрунтованість вирощування буряків є очевидною. В 2022 та 2023 р. цукровий буряк стабільно приносив високі прибутки фермерам. Це пов’язують і з тим, що на відміну від інших експортних культур, цукровий буряк продають на переробні заводи в Україні, а ціна на нього залишається стабільною. Цукровий буряк є однією з найрентабельніших культур у сівозміні в агрохолдингу «Астарта-Київ».
    • Найскладніша культура у вирощуванні потребує на виробництво значних витрат. Кожному агровиробнику треба враховувати багато факторів і обирати необхідну технологію. Тому ця культура потребує особливого підходу і не вибачає помилок. Але якщо все ретельно зважити, проаналізувати, то прибуток неминучий.
  • Хто Ваш керівник-ментор практики? Розкажіть детальніше про Ваші завдання під час практики.
  • Мій керівник – Юрій Ременюк, колишній менеджер по продукту цукровий буряк, озимий ріпак компанії ТОВ «Агріі Україна», поточний менеджер з постачання насіння BetaSeed.
    Моїми завданням та обов’язками були:
    1. Розібратися з сучасним посівним матеріалом, а саме: виявити переваги та недоліки різних виробників, особливості використання з урахуванням природних зон. Зробити аналіз (порівняти) продуктивності гібридів.
    2. Вивчити фази розвитку рослини. Навчитися візуально розрізняти фази на полі. Візуально навчитися виявити та оцінювати негативний вплив понижених температур на ранніх стадіях. Негативний вплив ґрунтової кірки.
    3. Слідкування за ростом коренеплоду, бадилки. Вибіркове вимірювання розміру буряка та ваги на різних ділянках поля.
    4. Навчитися розрізняти візуально хвороби та шкідників. Виявлення на полях ушкоджень рослин на ранніх стадіях. Методи запобігання та лікування хвороб.
    5. Підбір сучасних препаратів захисту рослин. Засвоїти правильний підбір та використання гербіцидів, інсектицидів, фунгіцидів.
  • Що у Вашій роботі на практиці Вам подобається найбільше?
  • Безпосередньо сам практичний досвід. Можливість застосувати теоретичні знання на практиці, побачити всі етапи вирощування буряків, від посіву до збору врожаю.
    Спостереження за ростом рослин. Можливість щоденно стежити за розвитком рослин, спостерігати, як відбувається проростання насіння, розвиток кореневої системи, наростання маси та зміна зовнішнього вигляду буряків на різних етапах.
    Командна робота. Спілкування з досвідченим працівником дає можливість навчитися новому і перейняти цінний досвід.
    Розуміння значення кожного етапу. Усвідомлення того, наскільки важливо правильно виконувати кожен етап технологічного процесу для досягнення високих урожаїв.