Критичні короткотермінові потреби у навчанні для підтримки потенціалу експорту зерна

27 листопада ГО «Асоціація «УКАБ» разом з Проєктом USAID «Економічна підтримка України», за підтримки Директорату професійної освіти Міністерства освіти та науки України провели круглий стіл «Критичні короткотермінові потреби у навчанні для підтримки потенціалу експорту зерна: перспективи для агрологістичних компаній та закладів професійної освіти».
Під час круглого столу представники аграрних і логістичних компаній, а також керівники і викладачі закладів професійної освіти обговорили нагальні навчальні потреби у покращенні підготовки професіоналів, здатних оперувати сучасною аграрною логістичною технікою, задля сприяння збільшенню зернового експортного потенціалу України. Всього учасників заходу було більше 130 та тривали живі дискусії близько 2-х годин.
Із привітальним словом захід відкрила Ірина Шумік, генеральний директор Директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України, яка наголосила на важливості співпраці агробізнесу, профільних асоціацій та закладів професійної освіти у подоланні викликів сьогодення щодо нестачі кваліфікованих кадрів у галузі.
Анатолій Циркун, керівник проєкту «Налагодження ринкових зв’язків для розширення експорту сільськогосподарських товарів та покращення експортної логістики українського аграрного бізнесу» з боку УКАБ, і Володимир Терновський, к.е.н., менеджер із розвитку трудового потенціалу Проєту USAID «Економічна підтримка України», зробили короткий огляд грантового проєкту.

Основною метою проєкту є посилення логістичного та експортного потенціалів аграрного сектору шляхом зосередження уваги на зростанні прямих експортних продажів сільськогосподарської продукції та підвищенні компетентності, ділових навичок працівників аграрних та логістичних компаній.

Для цього проєкт передбачає:
  • Зміцнення експортних ринкових зв'язків шляхом проведення експортно-орієнтованих національних і міжнародних ділових заходів, B2B зустрічей.
  • Удосконалення професійних знань, ділових навичків керівників/працівників у сфері експорту зерна, просування кращих практик і створення стратегічних можливостей для українського агробізнесу.
  • Удосконалення освітньої складової майбутнього трудового потенціалу для аграрного сектору.

«Завдяки реалізації цього проєкту агрологістичні компанії зможуть не лише вдосконалити професійні, м'які та бізнес навички, а й посилять знання про найкращі міжнародні практики з торгівлі зерном, продажу та маркетингу, розвиватимуть доступ до нових ринків для збільшення своїх агрологістичних та експортних потужностей. Крім цього, компанії матимуть можливість вдосконалити свої потужності за рахунок підвищення кваліфікації та підвищення компетентності персоналу лабораторій, а професійно-технічна освіта України в секторі агрологістики буде орієнтована на приватний сектор та потреби роботодавців, що значно підвищить якість освіти для підготовки висококваліфікованих кадрів для компаній, які експортують зерно», – Анатолій Циркун.

Зі свого боку Алла Кравченко, експерт з академічного співробітництва та розвитку навчальних програм УКАБ, презентувала заплановані активності для аграрних, логістичних компаній, закладів професійної освіти, очікувані результати цих активностей та процедури і критеріїв відбору учасників заходів проєкту. У своєму виступі вона наголосила й на практичній складовій проєкту – використання тренінгових симуляторів для логістичних операцій – це рішення доступне для деяких або всіх видів наступного логістичного обладнання/сільськогосподарських машин: телескопічний навантажувач, фронтальний навантажувач, тягач з причепом, трактор, комбайн.
«Такі проєкти є ще одним кроком до того, щоб перетворити виклики на можливості, а зустрічі між бізнесом та освітніми закладами дозволяють обововорити новітні підходи до навчання, зокрема використання сучасних технологій доданої та віртуальної реальності, симуляторів. Оскільки заклади освіти, котрі добре оснащені, мають технічні навчальні центри та новітню агротехніку, – скоріш винятки, ніж правило, то поширення використання симуляторів – це пілотний проєкт, що відкриває нові можливості для навчання кадрів», – додав Володимир Терновський.

Крім цього, Алла Кравченко окреслила головні тези попередньо зібраних коментарів від аграрних і логістичних компаній щодо навчальних потреб у підготовці професійних водіїв і операторів агрологістичної техніки.
Так, серед професійних кваліфікацій, необхідних молодому водію/оператору агрологістичної техніки, щоб він/вона ефективно працювали у компанії, найбільш нагальними є:
  • вміння управляти самохідною сільгосптехнікою без причіпного знаряддя; вправність поєднувати технічні знання, знання правил безпеки, практичні навички, здатність працювати в команді;
  • розуміння основ технічного обслуговування агрологістичної техніки, специфіки роботи техніки на різних етапах агровиробництва та логістики;
  • мінімальні знання процедур для виявлення та усунення незначних поломок;
  • використання GPS-навігації та сучасних систем моніторингу техніки.
Круглий стіл завершився дискусією на тему «Status Quo і критичні короткотермінові потреби у навчанні, що підвищують інтерес та залученість молодого покоління до роботи в сфері агробізнесу», в якій взяли участь Микола Трембовецький, технічний директор Сігнет Холдинг, Микола Ніколайчук, технічний директор Агро-Регіон, Олександр Березюк, технічний директор Епіцентр Агро.
Спікери дійшли висновків, що:
  • агробізнесу не вистачає кадрів, котрі вже б мали певну практику та впевнено відчували б себе у використанні агротехніки. І в цих умовах симулятори дозволять моделювати найбільш близькі до реальності умови, що надасть студенту додаткової переваги;
  • для закладів, які не можуть дозволити собі сучасну техніку, використання симуляторів є рішенням у проходженні студентом курсу, котрий зазвичай в українських реаліях опановується після коледжу на навчанні у агрокомпаніях. Тобто це вже буде додаткова опанована навичка для фахівця;
  • наразі критичним є налагодження співпраці між навчальними закладами та агрокомпаніями. Хоч агрокомпанії й не можуть забезпечити заклади технікою, але готові допомогти з проведенням виробничої практики або більш довготривалих моделей співпраці із можливістю подальшого працевлаштування студентів;
  • вкрай критично в умовах війни господарства відчувають потребу в операторах агротехніки, незалежно від їх категорії. Але ситуація загострюється тим, що має зберігатися поетапність присвоєння фахівцям вищої категорії, отже необхідно більше часу та ресурсів для навчання, стажування та підвищення кваліфікації.
УКАБ разом з Проєктом USAID «Економічна підтримка України» дякує всім учасникам і партнерам круглого столу за започаткування відкритого діалогу та платформи, котра буде сприяти у вирішенні освітніх проблем галузі та кадрового голоду агросектору.
Круглий стіл проводився в рамках гранту «Налагодження ринкових зв’язків для розширення експорту сільськогосподарських товарів та покращення експортної логістики українського аграрного бізнесу» за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України».
Про проєкт «Агрокебети»:

Освітній проєкт «Агрокебети» ініційовано Алексом Ліссітсею та реалізується асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України з 2019 року. Його мета – підготовка фахівців (farm managers) нового покоління для потреб сучасного агробізнесу.

Новітній освітній проєкт «Агрокебети» реалізується у восьми закладах вищої освіти:
Національному університеті біоресурсів та природокористування України (НУБіП України),
Сумському національному аграрному університеті (СНАУ),
Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля (СНУ ім.В.Даля),
Херсонському державному аграрно-економічному університеті (ХДАЕУ),
Миколаївському національному аграрному університеті (МНАУ),
Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного (ТДАТУ ім.Д.Моторного),
Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка (ЛНУ ім. Т. Шевченка) та
Національному університеті «Чернігівська Політехніка»,
Національний університет водного господарства та природокористування (НУВГП).

Проєкт підтримують провідні компанії України:
New Holland Agriculture, ІМК, Bayer, Галс Агро, МХП, Agricom Group, Vaderstad, ADAMA, Agrosem, Credit Agricole, Pottinger, AgroHub, Drone.ua, HarvEast, Посольство Королівства Нідерланди в Україні, International Finance Corporation.
ОСТАННІ НОВИНИ
FACEBOOK
YOUTUBE
TELEGRAM
INSTAGRAM
+38-067-769-86-58
+38-067-538-18-81
info@agrokebety.com
ЗВ'ЯЖИСЬ З НАМИ:
ПІДПИСУЙСЯ НА НАС
Сайт використовує файли cookies для аналізу трафіку і налаштування реклами.
НОВИНИ З КЕБЕТОЮ
Залишай свою пошту та слідкуй за новинами проекту!
*Підписуючись на розсилку, ви погоджуєтеся на використання персональних даних
МАЙБУТНЄ ПОЧИНАЄТЬСЯ СЬОГОДНІ!
Розробка та просування:
Ментори
© 2021 Aгрокебети