Особливості реєстрації та оподаткування виробників сільськогосподарської продукції
Сьогодні в Україні існує
4 групи виробників сільськогосподарської продукції:
Домашні господарства населення (домогосподарства). Дана група виробників включає в себе одразу дві категорії: домогосподарства та особисті селянські господарства. Домогосподарство являє собою сукупність осіб, які спільно проживають в одному приміщенні або його частині, ведуть спільне господарство і повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Особисті селянські господарства базуються на господарській діяльності, яка здійснюється фізичною особою (без створення юридичної особи) з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки та споживання с.-г. продукції, а також реалізації її надлишків.
Реєстрація та способи оподаткування: У такої групи виробників немає обов'язків щодо реєстрації діяльності та сплати податків, хоча Податковий кодекс України передбачає оподаткування продукції, яка реалізується особистими селянськими господарствами. Так, згідно п. 165.1.24 ПКУ до загального річного оподатковуваного доходу не включаються доходи отримані від продажу власної с.-г. продукції, яка вирощена, зібрана, виготовлена, оброблена та перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках для:
- садівництва (не більше 0,12 га), будівництва і обслуговування житлового будинку (у селах не більше 0,25 га, у селищах не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га) та індивідуального дачного будівництва (не більше 0,10 га);
- особистого селянського господарства та / або земельної частки (не більше 2,0 га);
Однак, якщо загальний дохід від продажу (крім тваринництва) на рік перевищує 12 мінімальних заробітних плат, то такий дохід буде підлягає оподаткуванню за стандартною ставкою у 18% + 1,5% військового збору. Дані доходи фізична особа зобов'язана задекларувати самостійно. У разі реалізації продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41, дохід від продажу не оподатковується, якщо його розмір не перевищує 50 мінімальних заробітних плат на рік. Інна Долженко ділиться, що контроль таких виробників надзвичайно ускладнений, тому їхнє оподаткування за цим критерієм відбувається вкрай рідко.
Ризики: Варто зазначити і про недоліки відсутності оподаткування для представників даної групи, адже вони не можуть претендувати на програми державної підтримки, трудовий стаж, соціальний захист по тимчасовій втраті працездатності чи хворобі.
Приватні підприємства. До приватних підприємств належать фермерські господарства, які є формою підприємницької діяльності громадян, що виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність чи користування, зокрема в оренду для ведення фермерського господарства, товарного с.-г. виробництва, особистого селянського господарства відповідно до закону.
Господарства без статусу юридичної особи. Організовуються на основі діяльності фізичної особи-підприємця і мають статус сімейного фермерського господарства. Виконувати роботи у такому типі ФГ можуть тільки його члени: виключно фізична особа-підприємець та члени її сім'ї.
Реєстрація та способи оподаткування: Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», сімейне фермерське господарство зі статусом фізичної особи-підприємця організовується фізичною особою-підприємцем самостійно або разом з членами її сім'ї на підставі Договору (Декларації) про створення сімейного фермерського господарства.
Для створення та державної реєстрації сімейного фермерського господарства як ФОП, необхідно подати державному реєстратору наступні документи:
Варто звернути увагу, що договір підлягає нотаріальному посвідченню за адресою земельної ділянки або за місцем розташування майна. Голову сімейного фермерського господарства обирають члени сім'ї, що обов'язково вказується у Декларації.
Господарства зі статусом юридичної особи. В діяльності сімейного ФГ використовується праця членів такого господарства, якими є члени однієї сім'ї, або ж інші громадяни виключно для виконання сезонних та окремих робіт, що безпосередньо пов'язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань чи навичок.
Реєстрація та способи оподаткування: Фермерське господарство, яке реєструється як юридична особа, обов'язково має діяти на підставі статуту. Перед реєстрацією потрібно визначитися з членами фермерського господарства їх кількістю, провести загальні збори та затвердити статут, призначити директора, визначитись з розміром статутного капіталу, органами правління, з порядком вступу до Товариства та виходу з нього. Фахівчиня наголошує, що без документів, які підтверджують право власності земельної ділянки та / або договору оренди землі, реєстрація Товариства неможлива.
Після проведення зборів необхідно провести державну реєстрацію фермерського господарства, яка здійснюється на підставі таких документів:
Найбільш вигідна система оподаткування в обидвох випадках
— спрощена, IV група. Також ФГ має право застосовувати III групу оподаткування та платити всього 5% податків з обороту.
Переваги: - фермерське господарство може розраховувати на державну підтримку, у тому числі за поголів'я кур чи корів, а також компенсацію по єдиному соціальному внеску за членів родини, що працюють у ФГ;
- ФГ з реєстрацією юридичної особи може наймати сезонних та постійних працівників.
- членами ФГ можуть бути родичі різного рівня споріднення.
Підприємства колективної власності. Підприємство колективної власності Корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника-/ків.
Виробничий кооператив Добровільне об'єднання громадян на засадах членства з метою спільної виробничої або іншої господарської діяльності, що базується на:
- особистій трудовій участі та об'єднанні майнових пайових внесків;
- залученні в управлінні підприємством та розподілі доходу між членами кооперативу відповідно до їх участі у його діяльності, які можуть здійснювати виробничу, переробну, заготівельно-збутову, постачальницьку, сервісну чи будь-яку іншу підприємницьку діяльність, що не заборонена законом.
Сільськогосподарський кооператив Юридична особа, що утворена фізичними та / або юридичними особами, які є виробниками сільськогосподарської продукції і добровільно об'єдналися на основі членства та на засадах самоврядування. Основна мета: провадження спільної господарської та іншої діяльності задля задоволення економічних, соціальних та інших потреб.
Сільськогосподарське кооперативне об'єднання Юридична особа, яка утворена с.-г. кооперативами, що добровільно об'єдналися на основі членства та на засадах самоврядування для провадження спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб.
Господарські товариства. Товариство з обмеженою відповідальністю Господарське товариство, що має статутний капітал, який поділений на частки. Відповідальність за своїми зобов'язаннями ТОВ несе тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства в межах своїх вкладів.
Акціонерне товариство Господарське товариство, яке має статутний капітал, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості. Відповідальність за своїми зобов'язаннями АТ несе тільки майном товариства, а акціонери несуть ризик збитків, пов'язаних із діяльністю товариства, в межах вартості належних їм акцій, крім випадків визначених законом.