На нашу продуктивність, зокрема робочу, впливають багато факторів: від зрозумілих до неочевидних на перший погляд.
День бабака.
Здається, що довга та напружена робота протягом дня — ключ до успіху та високих результатів, однак, це не зовсім так. Нещодавно австралійські вчені провели дослідження, згідно якого стало відомо, що п'ятихвилинний відпочинок сприяє кращим результатам і допомагає при розв'язанні складних мисленнєвих завдань, на відміну від тих, хто такої перерви не робить. Відсутність короткочасного відпочинку протягом дня знижує концентрацію, що прямо впливає на продуктивність роботи.
Нестача сну.
Якість сну впливає на нашу продуктивність наступного дня та має накопичувальний негативний ефект. Сон — основний спосіб відновлення та відпочинку нашого мозку. Також він впливає і на продуктивність нашої пам'яті. Хронічна нестача сну матиме наслідки у вигляді зниженої концентрації, розсіяності, дратівливості, забудькуватості та повільності. Усе це ніяк не сприятиме продуктивності.
Брак енергії.
Виконуючи роботу в нашій голові задіюється така мозкова зона як префронтальна кора. Саме вона відповідає за мислення. Для її правильного функціонування необхідні кисень та глюкоза. Якщо їх бракує, то нам стає значно складніше запам'ятовувати інформацію, планувати справи та вирішувати питання.
Багатозадачність.
Багатозадачність викликає захоплення. Багато людей мріють вміти виконувати декілька справ одночасно, адже концепція продуктивності говорить про виконання більшої кількості завдань за меншу кількість часу. Звучить логічно, проте, варто враховувати ще один важливий показник — якість. Без належної якості виконання завдань, їх кількість не несе ніякої цінності. Опанувати мистецтво багатозадачності дуже складно, оскільки багато в чому воно залежить від особливостей психіки людини, які ми не в силах коригувати. Навичка реальної багатозадачності — це здібність, яка притаманна від 5% до 25% людей у світі. Тому немає сенсу гнатися за трендами, які мають дуже мало спільного з реальністю. За результатами досліджень Американської Асоціації психологів, багатозадачність зменшує продуктивність на 40% і підвищує ризик помилок. Зрештою концентрація та уважність в одному завданні принесе набагато більше результатів, ніж розсіювання уваги на все потроху.
Бажання пам'ятати все.
У світі створено безліч благ у вигляді застосунків не просто так, тому є сенс їх використовувати. Дані вчених із Массачусетського технологічного інституту та Міссурійського університету кажуть про те, що наш мозок здатен пам'ятати одночасно всього 4 речі і візуалізувати тільки 1 образ. Якщо намагатися робити це в більшій кількості, то продуктивність роботи мозку одразу погіршуватиметься, можливі головні болі. Тому чим менше інформації ми намагаємося тримати у своїй голові одночасно, тим більш продуктивними будемо.
Впертість та завзятість.
Одразу варто зазначити, що впертість та завзятість бувають дуже доречними у робочому середовищі та при побудові кар'єри. Проте іноді під плином часу деякі задачі втрачають сенс або заміщуються іншими, більш актуальними. Сліпе прагнення за будь-що виконати завдання змушує витрачати час та сили на абсолютно безглузді речі. Якщо це вам знайомо — намагайтеся розвинути в собі навички гнучкості та швидкої адаптації.
Постійне прагнення довести роботу до ідеалу.
Прагнення до досконалості видається корисною рисою характеру та моделлю поведінки, але насправді рідко несе щось хороше. У професійному житті це загрожує даремно витраченим часом та силами для досягнення одного і того ж результату через постійну перевірку своєї роботи на ідеальність.
Відсутність розкладу робочого дня та обліку часу.
Ці два поняття тісно взаємопов'язані. По-перше, планування наступного дня та виконання задач допомагають приступати до роботи одразу, не витрачаючи час на додаткові роздуми. Підготувавши план, ви знатимете як діяти та з чого почати, на відміну від працівника, який не розуміє до виконання якого завдання йому варто приступити, а тому виконуватиме все частково. По-друге, облік часу допоможе зрозуміти скільки годин вам необхідно витратити на виконання завдань того чи іншого типу. Зрештою це сприятиме оптимізації робочих процесів та більш ефективному плануванню. Разом це впливатиме на вашу продуктивність.
Відсутність зручного та ергономічного робочого місця.
Зручне робоче місце справді має значення. Незручний стілець, погано продумане розташування та доступність до необхідних змушують нас відчувати дискомфорт та постійно відволікатися. Так сконцентруватися на завданнях стає складніше.
Порушений баланс між роботою та особистим життям.
Підтримка здорового балансу між роботою та особистим життям має вирішальне значення для довгострокової продуктивності. Відсутність повноцінного життя та перевтома з часом призводить до стресу, вигорання та зниження продуктивності. За результатами опитування, проведеного американським інститутом дослідження громадської думки Gallup, вдалося з'ясувати, що лише 26% працівників вважають, що можуть підтримувати здоровий баланс між роботою та особистим життям.
Сторонні звуки та розмови з колегами.
Це один з головних мінусів роботи в офісі. Зайві розмови з колегами забирають час та переключають наш фокус уваги. Після завершення розмов стає складно одразу повернутися до процесу роботи якісно та поглибитись в нього. За можливості краще працювати в ізольованому від офісної техніки приміщенні та попросити колег не відволікати вас під час роботи особистими розмовами.
Використання інтернету не в робочих цілях.
Проблема втрати відчуття часу в інтернеті знайома кожному. Відволікання на соціальні мережі та лист порушують розподіл часу, через що завдання виконуються довше. Однак вимкнути інтернет та працювати також неможливо, адже нам постійно потрібен доступ до нього для виконання робочих задач. Впоратися з цим допоможе тільки самоконтроль.
Погана робоча техніка.
Комп'ютер, який постійно зависає змушує налаштовувати прості робочі інструменти в рази довше. Також проблемна техніка позбавляє можливості користуватися усіма зручностями та технічними можливостями, які можуть полегшити чи оптимізувати як робочі процеси, так і виконання завдань. Усе це прямо впливає на час, концентрацію та якісь роботи, тому знижує продуктивність.
Застарілі застосунки.
Сьогодні створено безліч додатків, які полегшують роботу та прискорюють її виконання. Однак використання старих версій чи застарілих застосунків загалом крадуть ваш час та позбавляють можливостей. На перший погляд здається, що до зменшення продуктивності це не має прямого відношення, однак, після тривалої роботи з невідповідними програмами ви помітите, що дуже довго виконуєте легкі завдання.