Модель 5 сил конкуренції Портера.
Даний інструмент стратегічного планування застосовується як для бізнес-планування, так і для ринкового планування, особливо якщо мова йде про розуміння рівня конкурентоспроможності бізнесу в певній галузі. Аналіз п'яти сил Портера оцінює рівень рентабельності, можливостей та ризику на основі 5 ключових факторів у галузі:
- постачальники;
- покупці;
- перешкоди для входу / виходу;
- замінники;
- суперництво.
Даний метод допомагає визначити конкурентні сили, які існують у галузі. Як наслідок, можна краще зрозуміти привабливість та прибутковість галузі. Для використання методу необхідно визначити та описати 5 сил:
Потужність постачальника: ця сила аналізує владу, яку має постачальник над бізнесом. З'ясуйте скільки постачальників є на ринку та скільки постачальників у вас. Проаналізуйте чи тримають ваші постачальники владу над типом вашого бізнесу і які втрати понесете ви та вони, якщо ви вирішите змінити постачальників. Дослідіть чи багато постачальників, які контролюють ціни на ринку.
Потужність покупця: ця сила аналізує владу, яку покупець має над бізнесом. Для цього з'ясуйте загальну кількість покупців у вашій ніші. Дослідіть скільки покупців є у вас, що ви знаєте про них та наскільки вони є чутливими до ціни.
Загроза нових учасників: ця сила аналізує, наскільки легко чи складно для нових конкурентів вийти на ринок. З'ясуйте чи просто відкрити бізнес у вашій ніші та яких правил і положень необхідно для цього дотримуватися. Скільки грошей повинен витратити новий стартап, щоб зайти на ринок. Чи є бар'єри, подолавши які, ви змогли б отримали більший вплив.
Загроза заміни товарів чи послуг: ця сила аналізує, як легко клієнту перейти з продукту одного бізнесу на продукт конкурента. Проаналізуйте яка кількість замінників вашого товару існує та наскільки легко вашому клієнту перейти на них. Дослідіть чого вартує покупцеві перехід на інших товар (конкурента або навпаки ваш).
Конкурентне суперництво: ця сила вивчає інтенсивність конкуренції на поточному ринку. З'ясуйте який рівень конкуренції у вашому секторі, хто ваші опоненти та яка їх кількість. Подумайте про те яка ваша конкурентна стратегія.
BCG-матриця. Це матриця, яка створена для допомоги бізнесу в довгостроковому стратегічному плануванні. Вона дозволяє проаналізувати актуальність продуктів компанії для ринку та можливості зростання, визначити, в які з них краще інвестувати чи навпаки варто припинити випуск певної продукції та розробити нову. Для того, щоб скласти BCG-матрицю, необхідно розподілити всю вашу продукцію на чотири групи. Варто зауважити, що цей метод більше підходить великим компаніям, оскільки для її застосування потрібно мати певний асортимент товарів чи послуг. Щоб зрозуміти, до якого сегмента належать ваші продукти, потрібно провести аналіз зростання їх попиту (у таблиці вертикальна вісь) та частки на ринку (у таблиці горизонтальна вісь).
Класифікація звучить дивно: «Зірки», «Дійні корови», «Знаки питання» та «Собаки»: - до розділу «Зірки» відносяться продукти, які швидко зростають, на яких ви маєте велику частку. Це те, що приносить вам найбільший дохід та рентабельність інвестицій. Однак зазвичай такий товар не тільки приносить багато грошей, а й потребує значних інвестицій, тому його маржинальність може бути невисокою. Тому важливо не тільки зберегти частку ринку, а й збільшувати її;
- до розділу «Дійні корови» («Вершки», «Грошові мішки») належать продукти низького зростання з високою часткою ринку. Товари в цій категорії займають велику частку ринку, але об'єм їх продажів зростає повільно. Вони приносять стабільний грошовий потік, але не потребують значних інвестицій. Такі продукти варто берегти та прискіпливо контролювати, оскільки саме вони є зоною вашої впевненості;
- до розділу «Знаки питання» («Складні діти», «Темні конячки», «Проблеми», «Телята») входять продукти високого зростання з низькою часткою ринку. Ця зона поєднує в собі невизначеність, ризики та потенційний виграш. Тобто в той час, коли ви аналізуєте ситуацію, ще не зрозуміло що буде з попитом: ріст чи зниження. Якщо ви бачите можливість перевести продукцію з розділу «Знаки питання» у «Зірки», то потрібно інвестувати в них гроші. Якщо ні — взагалі позбавлятись від них та не витрачати ресурси марно;
- до розділу «Собаки» («Мертвий вантаж», «Невдахи», «Кульгаві качки») належать продукти з низьким ростом та часткою ринку. Зазвичай ця категорія приносить низький дохід та ще й потребує значної уваги. Таких продуктів рекомендовано позбутися. Однак зверніть увагу, що від «Собаки» можна отримувати постійний дохід із невеликими витратами.
Матриця GE / McKinsey. Дана матриця є інструментом, який допомагає компаніям, що розробляє та пропонуєте більше одного продукту зрозуміти, в які підрозділи, товари або послуги найбільш доцільно інвестувати. Кожен підрозділ компанії необхідно проаналізувати за двома параметрами: привабливість (прибутковість) галузі та конкурентна сила бізнес-підрозділів. Для дослідження привабливості галузі необхідно оцінити майбутній стан індустрії за показниками: високий, середній, низький. Для визначення конкурентної сили підрозділів компанії потрібно з'ясувати, наскільки великі переваги має підрозділ, чи є він більш прибутковим, ніж у конкурентів, а також оцінити його довгострокову конкурентоздатність за показниками: високий, середній, низький. Підрозділи, які отримали добрі оцінки щодо привабливості галузі та конкурентної сили, є пріоритетними для інвестицій. Можна інвестувати в рекламу для посилення позицій серед споживачів, в дослідження та розробку для утримання лідерства продукту, в процес поглинання конкурентів.