Часто підготовка до розмови з керівником є значно страшнішою та емоційно виснажливішою, ніж сама розмова. Якщо сприймати керівника як звичайну людину, а не вищу особу, тоді розмова пройде легше, проте, субординацію звісно ж ніхто не скасовував. У книзі Елісон Ґрін «Ask a manager» дають наступні поради при розмові з керівником:
- по-перше, перестаньте уявляти як буде відбуватися розмова — це не допоможе, а тільки посилить стрес;
- по-друге, намагайтеся приборкати свої емоції. Ваше завдання доносити свою позицію нейтрально, таким чином ви будете виглядати більш впевнено та професійно;
- по-третє, завжди знаходьте та виокремлюйте користь для компанії. Важливо говорити не з позиції власної вигоди, адже такі ідеї чи прохання підтримуються менш охоче.
Тож давайте розберемо на прикладах Т
ОП-5 робочих питань для працівників, які потребують обговорення з шефом:
На зв'язку 24/7. Якщо керівник вам телефонує чи пише у позаробочий час, або на вихідні, перш за все необхідно з'ясувати для себе, чому так відбулося. Можливо, так склалися обставини. Дізнайтеся у нього чи необхідно реагувати в моменті і зазначте, що якщо ситуація важлива, то ви готові включитися. Якщо події носять систематичний характер, Елісон Ґрін пропонує чітко але без агресії виставити свої кордони наступним чином:
«Насправді для мене дуже важливо мати вільний час поза роботою, який потрібен мені для відновлення. Якщо немає нічого, що потребує моєї невідкладної залученості, я б воліла вирішити рутинні питання після повернення на роботу». Якщо ситуації повторюються
— подумайте наскільки ця робота підходить вам.
Надмірне робоче навантаження. Якщо ваша робоче навантаження більше за ваші сили
— про це варто говорити, а не очікувати, що хтось це помітить самостійно. Логіка керівника з цього приводу проста: якщо мовчить, значить все в нормі. У даному випадку скарга буде не найкращим рішенням. Натомість запропонуйте рішення проблеми, наприклад:
«Я можу продовжувати робити А і В, але С потрібно комусь делегувати. При цьому я зможу консультувати інших з питань щодо С, які виникатимуть на початку». Якщо ви розумієте, що не встигаєте виконати задачу до запланованого дедлайну — завчасно повідомте про це керівника. Імовірно вам запропонують допомогу.
Відмова від додаткових обов'язків. Якщо ви розумієте, що вам додають нових обов'язків, які не належать до вашої сфери діяльності, або ж вони просто непосильна ноша, яка погіршить якість виконання інших задач, тоді авторка книги «Ask a manager» пропонує використати одну із стратегій відмови:
- «Боюся, я не зможу поєднати роботу над С з моєю роботою над А і В. Це може призвести до того, що А і В буде зроблено не на тому рівні, якого від мене очікують»;
- «Я не впевнена, що насправді підходжу для цієї задачі. Це потребує навичок А і В, але це не моя найсильніша сторона, а я не хочу, щоб результат постраждав»;
- «Цей обов'язок значно розширює сферу моєї відповідальності (та й стрес зросте). Якщо це залишиться моїм постійним завданням, чи можемо ми у такому випадку переглянути розмір моєї винагороди?».
Віддалений режим роботи. В компаніях є два погляди на віддалений режим роботи: позитивний та негативний. Якщо у випадку позитивного ставлення достатньо буде пояснити причини, чому ви хочете працювати віддалено, то з негативним працювати буде складніше. Для початку можна попросити про те, щоб спробувати попрацювати з дому декілька днів у тестовому режимі, щоб оцінити вашу ефективність та довести, що віддалена робота не чинить негативний вплив на результативність. Таким чином керівник зможе переконатися, що вам обидвом комфортно працювати в таких умовах.
Підвищення заробітної плати. Питання фінансів завжди «гостра» тема, однак, про це варто вчитися говорити, в іншому випадку вам доведеться поступатися своїми фінансовими амбіціями. Тож якщо ви хочете попросити про підвищення зарплатні, потрібно підійти зі сторони фактів, наприклад:
«Минув рік з моменту останнього підвищення моєї зарплати. З того часу я почав-/ла виконувати більше обов'язків: тепер я займаюся А і В на додачу до С і D. Мені вдалося вирішити проблему Х і втілити в життя проект Y. Сподіваюся, ми можемо обговорити підвищення оплати, яка була б справедливою за роботу, яку я виконую». Якщо ви змогли домовитися, але наступного місяця сума не змінилася, спробуйте делікатно дізнатися в чому причина, наприклад:
«Коли місяць тому ми з вами обговорювали мою платню, ви погодились, що моя робота заслуговує на її підвищення. Я б хотів-/ла дізнатися, на якому етапі розгляд цього питання і коли я зможу очікувати на ваше рішення».