Крок перший — почніть практикувати. Перш за все варто почати з того, що страх перед співбесідою англійською є природним та цілком нормальним, особливо для тих, чий рівень володіння іноземною мовою знаходиться на початковому чи базовому рівні. Щоб трішки покращити ситуацію — спробуйте практикувати розмовну англійську з носіями чи друзями. Таким чином ви освіжите у своїй пам'яті знання та «увійдете у смак». Після цього вам буде простіше висловлювати власні думки, адже основне завдання співбесіди — представити себе та свої навики.
Крок другий — зрозумійте різницю між співбесідою українською та англійською мовою. Насправді, як ви могли здогадатися, різниця тільки одна
— це мова спілкування. Тому вивчіть свого роботодавця: суть роботи компанії, основні цінності, продукти, соціальні мережі. Можна використати наступну хитрість — дослідити інформацію про компанію саме англійською мовою. Ймовірно, що таким чином ви ознайомилися зі специфічною термінологією або ж дізнаєтеся досі невідомі вам слова, використавши які на співбесіді, рекрутер одразу відчує вашу зацікавленість та обізнаність. Це вже буде вашою перевагою з-поміж інших кандидатів.
Крок третій — підготуйтеся до запитань англійською мовою. Здебільшого суть запитань англійською мовою не відрізняються від україномовної версії, тому навряд чи ви почуєте щось неординарне. Проте ми все ж рекомендуємо ознайомитися із поширеними запитаннями, щоб зрозуміти як вони звучать та як на них відповідати. Конкретні приклади поширених запитань та поради щодо відповідей на них ми надамо далі.
Крок четвертий — підготуйте нотатки. Здається, що найкраща стратегія пройти співбесіду англійською мовою, особливо, якщо ваш рівень невисокий
— завчити відповіді напам'ять. Скажемо одразу, що робити цього не варто. По-перше, ваші відповіді звучатимуть штучно, а ви говоритимете як робот. По-друге, рекрутери також розуміють всю специфіку підготовки, а тому можуть ставити запитання дещо з іншими акцентами чи уточненнями. Ймовірно, якщо щось піде не по завченому сценарію
— ви розгубитеся і впадете в транс. Якщо вас переб'ють, то ви можете втратити думку або забути все. Тому, щоб цього уникнути, використовуйте нотатки. Створіть свій шаблон та структуру відповіді на ряд запитань та орієнтуйтеся у своїх розповідях на них. Так ви будете почувати себе більш впевнено, але і вільно, оскільки не доведеться обмежувати себе конкретним текстом.
Крок п'ятий — вивчіть корисні мовні конструкцій та вирази. Так, осилити декілька рівнів англійської за тиждень, а то і кілька днів неможливо, але вивчити пару корисних фраз
— цілком. Так ваші речення виглядатимуть більш професійно. Про них також читайте нижче.
Крок шостий — проведіть репетицію. Це універсальна порада перед будь-якою співбесідою чи виступом. Зберіть найпоширеніші запитання, які може поставити рекрутер та спробуйте дати на них відповіді перед дзеркалом чи в уявній співбесіді з друзями.
Крок сьомий — підготуйте власні запитання. Тут все набагато простіше, ніж з відповідями. Занотуйте конкретні запитання, які вас цікавлять, та обов'язково озвучте їх. Серед них можуть бути:
- How many employees are there in the company? — Скільки в компанії співробітників?
- Could you tell me about the growth opportunities in the company? — Ви могли б розповісти про можливості зростання в компанії?
- Who is my predecessor and what is this person involved in now? — Хто мій попередник і чим він займається зараз?
- Do you have any examples of projects that I would be working on if I were to be offered the job? — Чи є у вас приклади проєктів, з якими мені доведеться працювати, якщо мені запропонують роботу?
- What is the typical day for this position (job)? — Як зазвичай проходить день на цій посаді?
- Who would I report to? Who would I be working closely with? — Кому я повинен-/на звітувати? З ким я тісно співпрацюватиму?
- When will I get an answer? — Коли я отримаю відповідь?
Крок восьмий — приберіть хвилювання. День співбесіди завжди хвилюючий, навіть якщо інтерв'ю відбуватиметься українською мовою. Хвилювання дуже згубно впливає на нашу здатність висловлювати власні думки, особливо іноземною мовою. Згадайте як ви можете розмовляти англійською наодинці, і як, коли доводиться говорити з кимось. Тому в намагайтеся зберігати спокій перед та під час співбесіди. Краще в день X тренуйте свій мовленнєвий апарат, щоб налаштуватися на хвилю.