Перше враження — найстійкіше. Ця, здавалося б, прописна істина особливо актуальна для співбесіди. Однією невдалою фразою, заяложеним жартом або недоречно порушеною темою можна зіпсувати враження про себе. Навіть якщо ви ідеальний кандидат та висококваліфікований фахівець фахівець, ймовірно HR надасть перевагу іншому кандидату. Порушуючи наступні теми, ви можете зруйнувати позитивне враження про себе.
Особисті проблеми. Не так часто кандидати вдаються до обговорення особистих проблем в рамках співбесіди. Але хто сказав, що шанс почати цю розмову тільки один і очевидний. Якщо HR запитує у вас:
«Чому ви хочете працювати в нашій компанії?», — не потрібно обґрунтовувати свої мотиви особистими проблемами, навіть якщо основна причина — вони. Рекрутер розраховує почути не про те, що ви хочете взяти від компанії, а про те, що ви можете їй дати. Не варто намагатися розчулити потенційного роботодавця, адже він наймає працівників для досягнення поставленої мети, а не сеансів психотерапії. До того ж спілкування з рекрутером не є дружньою бесідою, навіть якщо вона такою і здається. Ніхто не хоче брати на себе лишні проблеми. З іншого боку, якщо вас і приймуть на роботу, важливо, щоб висловлена вами проблема не пішла чутками по офісу. Для токсичних корпоративних культур та колективів — це цілком реалістичний сценарій. Також фахівці сайту з пошуку роботи Work.ua. не рекомендують говорити за власної ініціативи про:
- пережите розлучення або якщо воно в процесі;
- ремонт чи переїзд;
- заплановану за півроку вагітність;
- кредити тощо.
Раннє обговорення рівня зарплатні. Саме собою обговорення зарплатні не є табу на співбесіді, адже ви продаєте себе як фахівця, а роботодавець купляє ваші знання та вміння, щоб зростати. Однак важливо здійснювати це обговорення у потрібний час. Почати з цього співбесіду — дурний тон та майже провальна стратегія. Так ви покажете, що вас цікавить тільки заробіток. Звісно ми ходимо на роботу для того, щоб забезпечувати себе та належний рівень життя — це розуміють всі учасники процесу найму, але, як кажуть у рекламі:
«є проблеми, про які не говорять…». Тому краще покажіть свою зацікавленість та дочекайтеся, коли рекрутер сам підніме це питання. Або ж зробіть це самостійно наприкінці співбесіди.
Ідеї щодо покращення роботи компанії та зауваження. Якщо ви досліджували компанію та побачили зони для розвитку або помилки на сайтах чи у соціальних мережах — не варто говорити про це на співбесіді. По-перше, будь-яка критика сприймається без позитиви. Важливо вміти її правильно подавати та розуміти, яким чином на неї можуть відреагувати. Також важливо розуміти причини «прогалин», щоб реально оцінити проблематику та можливості. Поспішні поради і думки, що ви знаєте все можуть описувати вас як людину, що спочатку робить, а потім думає.
Бонуси, привілеї та індивідуальні умови роботи. Ситуація схожа з попередньою — має право на обговорення, питання тільки в тому — коли. Якщо ви подаєтеся на вакансію, де вказаний офісний графік — очікувано, що ви приймаєте ці умови. Тому нелогічно під час першої співбесіди шукати вигоди для себе та торгуватися. Як правило це виглядає наступним чином: якщо компанія має свої «плюшки»
— рекрутер обов'язково розповість про це в частині представлення, щоб зацікавити кандидата. Наприклад, якщо ви хочете працювати віддалено чи в гібридному форматі, а рекрутер пропонує тільки офісний графік, проте робота та компанія вам імпонують, тоді радимо спочатку зарекомендувати себе як хорошого фахівця та добросовісного співробітника на новому робочому місці. Перши час будьте «як всі». Згодом ви зможете повернутися до цього питання і, можливо, вам вдасться домовитися.
Запитувати чим займається компанія. Як не дивно, але доволі багато кандидатів ставлять запитання про діяльність компанії. Ця інформація для домашнього опрацювання. Таким чином претендент одразу дасть зрозуміти, що не підготувався до співбесіди. Така незацікавленість та поведінка говорить про необдуманість рішень щодо пошуку роботи та побудови власної кар'єри, чим одразу і відштовхне роботодавця.
Нарікання на колишнього керівника, колег, компанію загалом. Звісно часто трапляються ситуації, коли люди звільняються через нестерпні стосунки у колективі, погане ставлення керівника, авторитарний стиль управління тощо. Але не забувайте, що у керівників є солідарність до інших керівників, у рекрутерів також. Тому ваш негатив до колишнього місця роботи наштовхує на думку, що і про них ви будете відгукуватися так само. Зрештою у керівника чи рекрутера можуть виникнути думки про те, що у вас не надто розвинені комунікативні та адаптивні навички, якщо ви не могли знайти спільну мову з колишнім босом або колегами. У будь-якому випадку, що б ви не сказали — все використають проти вас. Тому або взагалі не порушуйте теми самостійно, або відповідайте нейтрально та не розвивайте діалог з приводу минулого працедавця.
Неприйнятні для вас фактори в роботі, особливо в різкій формі. Якщо рекрутер попросить вас розповісти про це, не варто емоційно говорити про непотрібні щоденні планерки або затримки. Замість цього можна сказати так:
«Я не люблю залишатися після роботи, тому використовую прийоми тайм-менеджменту, що дозволяють мені ефективно виконувати поставлені завдання вчасно. Якщо ж йдеться про форс-мажор, то я готовий-/ва проявити розуміння».
Пропозиції від інших роботодавців. Затребуваність кандидата на ринку праці є прямим показником його професійності та фаховості, але акцентувати на цьому увагу не варто. Якщо рекрутер запитає самостійно чи розглядаєте ви ще пропозиції від інших компаній — можна відповісти, що так. Також недоречно торгуватися, набиваючи собі ціну і озвучуючи фінансові та інші пропозиції від конкурентів. По-перше, ця інформація може бути конфіденційною, а по-друге, це сприймається як маніпуляція. Знову ж таки, якщо рекрутер запитає яку зарплатню вам пропонують в інших компаніях — можна зазначити, що ви не можете розкривати цю інформацію, або просто сказати, що більше.
Додаткова робота у вигляді підробітків. Не найкраща ідея розповідати на співбесіді, що ви шукаєте підробітки до осонвної роботи. Працедавець зацікавлений у вашому повному зануренню в роботу і він не хоче ділити вашу продуктивність на ще когось. Очевидно, що у нього винекне ряд побоювань cтосовно вас як працівника компанії та вашої роботи. Тому краще уникайте того, аби першим починати розмови про це. Якщо ви маєте можливість і час, а також розумієте, що ваш підробіток ніяк не впливатиме на основну роботу, тоді можете цим займатися, але не закривати собі раніше часу двері в компанію надмірною «відкритістю».
Особисті цілі. Навіть якщо ви розглядаєте роботу в компанії як спосіб придбати авто чи будинок — не варто розповідати про це. Роботодавець завжди хоче вірити, що ви все життя мріяли працювати у нього і для нього. Тому краще озвучте цілі, які переплітаються з цілями компанії та відділу, до якого влаштовуєтеся.