Успішність проходження стажування багато в чому залежить саме від стажера, тому варто прикласти зусиль для того, щоб ваші старання не виявилися марними, а принесли вам користь.
Підберіть місце. Перше з чого варто почати — правильно підібрати місце для стажування. Найкращим варіантом стануть перевірені компанії з хорошою репутацією та наявністю програм стажування. На даному етапі, на ваші плечі лягає відповідальність за те, куди ви потрапите, адже безоплатне стажування — це ідеальний варіант для недобросовісних роботодавців, які закривають свої кадрові та робочі питання експлуатацією молодих та недосвідчених спеціалістів. Саме тому краще уникати стажування у невідомих компаніях. Також не варто погоджуватися на стажування, де роботодавець просить вас здійснювати оплату за його послуги «з навчання».
Обговоріть деталі. Хоча стажування не є працевлаштуванням, однак, деякі моменти вашого навчання варто прояснити зі своїм керівником. Якщо стажування передбачає фінансові затрати, варто оцінити їх розмір та за потреба обговорити перед початком проходження практики. Не менш важливо зрозуміти та погодити способи і критерії оцінювання результатів стажування. Якщо воно передбачає потенційне працевлаштування, обов'язково дізнайтеся та зафіксуйте письмово умови та часові рамки прийняття рішення.
Станьте частиною колективу. Познайомтеся з колегами та встановіть з ними контакт. Так ви зможете завести корисні знайомства, знайти наставників та переймати досвід від практиків. Якщо вас запрошують на заходи — відвідуйте.
Будь допитливими. Стажування створене для навчання, тому не втрачайте нагоди ставити запитання, коли вам це потрібно, щоб не довелося цього робити на випробувальному терміні. Будьте відкритими до нових знань, проявляйте ініціативу та цікавитеся робочими процесами. Отриману інформацію краще занотовувати.
Аналізуйте свої успіхи. Візьміть за правило щоразу аналізувати свої досягнення та замислюватися про те, чого ви навчилися протягом дня стажування. Так ви зможете відслідковувати свій прогрес та розумітимете, чи у правильному напрямку рухаєтеся.
Проявляйте себе з кращого боку. Для того, щоб отримати потенційну можливість працевлаштування, необхідно не тільки добре виконувати завдання, але й демонструвати свої позитивні якості та наявність розвинених soft skills. Однак не будьте нав'язливими, адже сподобатися всім — не самоціль стажування.
Інвестуйте у свій професійний розвиток поза стажуванням. Поглиблюйте знання у вашій сфері: дивіться тематичні фільми, читайте літературу та відвідуйе заходи. Намагайтеся ставати кращими, але пам'ятайте про особисте життя та відпочинок.
Де шукати можливості
Щоб потрапити на стажування варто задатися ціллю та зайнятися пошуками. Тож можна використовувати наступні способи:
- якщо ви знаєте, де саме хочете проходити стажування, тоді варто часто відвідувати сайт цієї компанії. Зазвичай саме на них оприлюднюється інформація про програми стажування;
- підпишіться на цікаві компанії у соціальних мережах та слідкуйте за їх оновленнями;
- також можна претендувати на стажування в компаніях, де вакансії відсутні. Часто стажерів беруть у підмогу працівникам, тому якщо у вас є прагнення отримати досвід у конкретному місці — надсилайте листа або виходьте на HR-фахівця;
- якщо ви знайшли бажану посаду, але розумієте, що недоросли до неї, попросіть взяти вас на стажування;
- звертайте увагу на вакансії без досвіду роботи, але будьте особливо уважними стосовно того, що від вас очікуються та що пропонують натомість;
- запитуйте в університеті у старших колег про їх досвід стажування та компанії, які вони можуть рекомендувати;
- відвідуйте ярмарки вакансій та тематичні заходи для студентів;
- підписуйтеся на тематичні telegram-канали, зокрема АгрокебетиPRO, де зібрано більше інформації про актуальні вакансії, цікаві безкоштовні зустрічі, навчальні можливості та професійні поради від менторів.
Стажування, нехай і безоплатне, є непоганою альтернативою для молодих спеціалістів, які бажають розпочати свій професійний шлях. Однак відповідь на центральне питання статті все ж залежить від амбіцій, потреб та конкретної ситуації, в якій ви перебуваєте зараз. Безоплатне стажування може відкрити можливості для старту кар'єри через набуття необхідного досвіду та побудову мережі корисних контактів. Проте слід пам'ятати, що стажування — це завжди про баланс між користю для компанії та самого стажера. Від цього процесу ви повинні отримувати або досвід та знання, або ж оплату праці, якщо просто виконуєте робочі задачі.