Гідропонні системи та їх методи В переважній більшості теплиць, культури вирощуються за допомогою гідропоніки. Цей метод передбачає створення штучного середовища без використання ґрунту. В таких умовах рослина отримує краще живлення, постійним або крапельним поливом, що cприяє диханню коренів. В якості субстрату використовується мінеральна вата, керамзит, кокосовий коір чи тирса.
Основними методами гідропоніки є: агрегатопоніка, агрокультура, хемопоніка, іонопоніка, аеропоніка та хайпоніка.
Агрегатопоніка — метод, при якому коренева система розміщується в заміннику ґрунту. В якості субстрату можуть використовувати щебінь, гравій, подрібнений керамзит, кам'яновугільний шлак, зернистий річковий пісок, а також штучні полімери. Дана технологія немає широкого промислового користування і зустрічається в домашніх теплицях.
Гідрокультура — спосіб культивації, при якому рослина вкорінюється в грубому шарі субстрату, а забезпечення живлення відбувається методом підпою (волога підіймається знизу), або звичайним поливом зверху. За такої системи вирощування, здійснюється оптимальне насичення коренів вологою із мінімальними ризиками надмірної вогкості кореневої системи.
Хемопоніка — базується на використанні різноманітних органічних матеріалів, а саме: верховий торф, тирса, кокосове волокно, деревна кора, мох. При такому вирощуванні, живлення здійснюється за рахунок поливу. За словами фахівця, останнім часом популярності набуло використання кокосового субстрату. В «Галіція Грінері» активно використовується торф'яний субстрат, який має вже відкоригований рівень кислотності pН та мінеральні добрива.
Іонопоніка — це новий метод гідропоніки, схожий до агрегатопоніки. Субстрат при цьому типі вирощування складається із двох видів синтетичних іонообмінних смол: катіоніту та аніоніту. На відміну від агрегатопоніки, поживні речовини знаходяться в субстраті, тому полив здійснюється лише чистою водою, без додавання поживних речовин.
Аеропоніка — один із сучасних способів культивування рослин, який базується на оксигенації води шляхом проходження її через повітря. Корінь рослини не знаходиться у воді, а перебуває у певній закритій камері, де відбувається розпилення поживного розчину.
«Невелика плівка із розпилення розчину потрапляє на корінь, надлишки стікають з корінця, відбувається рециркуляція…таким чином корінець завжди отримує доступ кисню та воду з поживними речовинами», — розповів лектор
. Хайпоніка — нова технологія та найбільш прогресивний метод гідропоніки, який базується на застосуванні сучасного обладнання для створення найбільш сприятливого росту рослин та максимальної реалізації генетичного потенціалу. Велика увага надається приготуванню живильного розчину, де важливим є співвідношення кількості мікро- та макроелементів. Для кожної рослини показник розраховується індивідуально. Використовується максимально чиста вода конкретної температури, яка насичується повітрям та потрапляє до коріння по капілярних трубках. Усе це впливатиме на ріст рослини, її стійкість до захворювань та атмосферних чинників.
Циркуляція суміші відбувається безперервно, забезпечуючи рослини необхідними елементами на кожному етапі розвитку.
«Ми маємо свою метеостанцію, яка розміщена на вулиці, та фіксує силу вітру, його напрям, кількість сонячної радіації, наявність чи відсутність опадів. Всередині теплиці вимірюється вологість, температура та рівень вуглекислого газу», — поділився ментор.
Яскравим показником ефективності методу є відсутність використання гормональних препаратів та стимуляторів, які штучно прискорюють ріст. Рослина отримує тільки ті речовини, які не може одержати в природних умовах в необхідній кількості. Застосування хайпоніки дозволяє досягти у 4-5 разів швидшого розвитку плодів, ніж у рослин, які вирощують у звичайному ґрунті.