Згідно досліджень, від 30% до 50% населення нашої планети складають інтроверти — люди, які спрямовані і орієнтуються більше на свій внутрішній світ, ніж на зовнішній. Насамперед варто зазначити, що інтроверсія не є діагнозом, а типом особистості. Часто поняття «інтроверт» помилково ототожнюється з соціофобією та соціопатією, однак, варто розуміти, що це зовсім різні речі. Соціофобія потребує психологічної корекції, а психопатія психіатричного лікування. Інтроверти ж доволі приємні та цікаві люди з вродженим типом особистості, які можуть відрізнятися глибокими знаннями в різноманітних областях. Як правило вони контактні, але більш охоче спілкуються на цікаві їм теми з обраними ними ж людьми. Більше того, психологи стверджують, що саме інтроверти здатні досягати більших висот та кращих результатів за рахунок кращого вміння зосереджуватися та абстрагуватися від навколишнього середовища. Однак, якщо часом ви немаєте бажання спілкуватися з оточуючими і прагнете до усамітнення, то це ще не означає, що ви інтроверт. Для такого типу темпераменту характерний ряд ознак:
- здатність розслабитися на самоті або ж в колі тільки близьких друзів;
- завжди спокійна та виважена поведінка, дещо прохолодна;
- спочатку думає, а тільки після цього говорить;
- наявність втоми від розваг у великому колі людей;
- невелика кількість друзів серед людей, з якими склалися справді глибокі стосунки;
- небагатослівність;
- відсутність потреби у спілкуванні.
Якщо ви все ж впізнали в цих характеристиках себе, тоді, потрапивши у новий робочий колектив, рекомендуємо орієнтуватися на такі правила:
Не мовчіть — обирайте оптимальні теми. Як би там не було, але основа будь-якого колективу — це взаємодія та спілкування, тому говорити з іншими членами команди все ж доведеться. Складність спілкування для інтроверта полягає в тому, що потребує великих емоційний затрат. Щоб не віддавати багато енергії, спілкуйтеся на прості та банальні теми: погода, книги, фільми, спорт тощо. Зрештою таким чином ваші шанси на пошук однодумців та товаришів збільшаться. Якщо ви будете постійно мовчати та вести себе відсторонено, ймовірно колеги облишать спроби налагодити контакт з вами, тому ви залишитеся поза колективом.
Не грайте роль екстраверта. Припустимо ви мріяли про роботу в компанії і дуже не хочете її втрачати. Ви розумієте, що ваш тип особистості — інтроверт, але вже прочитали дану статтю до цього речення, тому знаєте як важливо влитися в команду. З огляду на все вищесказане ви вирішили: «буду комунікабельним, товариським та створюватиму нові контакти!», але зачекайте. У всьому цьому процесі адаптації та інтеграції в новий колектив важливо не зашкодити самому собі та зберегти ресурс на роботу. Не потрібно заводити дружбу з великим колом людей, достатньо встановити контакт з найближчим оточенням, з яким ви будете взаємодіяти щодня, а решті співробітників, для початку, просто представтеся. Доречно починати спілкуватися поступово, не ламаючи себе, щоб не втратити бажання працювати в даній компанії взагалі, тому спробуйте обрати одну людину, яка вам найбільше симпатизує серед інших. Так вам буде психологічно легше знайти шлях до спілкування з рештою команди.
Використовуйте сучасні технології. Якщо ви інтроверт, то імовірно телефонні дзвінки та розмови викликають у вас спектр емоцій від паніки до дратівливості. Більшість людей сьогодні спілкуються в месенджерах та за допомогою електронної пошти, тому взаємодіяти з колегами можна і таким чином. Якщо все ж таки особистої розмови чи телефонного дзвінка не уникнути, підготуйтеся завчасно. Таким чином вашій психіці буде легше, адже вас не застануть зненацька.
Обов'язково відпочивайте після робочого дня. Відчуття втоми після робочого дня притаманне й екстравертам, для яких спілкування є ледь не сенсом життя, то що ж тоді говорити про інтровертів, для яких більшість взаємодій є емоційно виснажливими. До речі, саме інтроверти частіше втомлюються та потребують більше відпочинку. Тож вдома намагайтеся приділити час собі, щоб побути в тиші та помовчати. Ця щоденна практика буде корисною для вас. Таким чином у вас буде більше емоційного ресурсу на новий робочий день та спілкування з колегами, що сприятиме вашій інтеграції в нове оточення.
Не приховуйте свого типу особистості та не уникайте контактів. Так як ви спостерігаєте за новим колегами — так і вони за вами. Звісно за декілька тижнів вони зрозуміють до якого типу особистості ви належите, тому і самі оберуть оптимальну лінію спілкування з вами. Збагнувши, що ви інтроверт, від вас не очікуватимуть активної комунікації, тому немає сенсу відмовлятися від традиційних зустрічей чи святкувань в оточенні співробітників. Так ви все ж покажете, що бажаєте бути членом команди та поважаєте звичаї колег.
Однак варто розуміти, що більшість людей не є чистими інтровертами, а амбівертами, які поєднують в собі якості як інтровертів, так й екстравертів, тому міксуйте поради конкретно під свою особистість.
Процес налагодження відносин з новими колегами справа нелегка та емоційно затратна, і перший крок доведеться робити новачку. Немає нічого страшного в тому, що вам ніяково в новому колективі, адже це природна реакція більшості людей. Тому розуміючи всю важливість інтеграції у новому колективі, варто приділити значну увагу своїм взаєминам з новими співробітниками, адже в цьому середовищі вам доведеться не тільки проводити більшість часу, але й зростати. Проте варто пам'ятати і те, що основна обставина вашого знайомства — працевлаштування, а це означає, що ваше головне завдання — якісна робота та результат. Необов'язково бути другом кожному, але без взаємоповаги, достатньої комунікації та ефективної взаємодії членом команди не стати.