Звісно співбесіда з рекрутером завжди має суб'єктивний людський фактор, який може негативно вплинути на кінцеве рішення роботодавця, але не слід забувати, що відповідальність кандидата в цьому процесі також велика. Тож давайте розглянемо найпоширеніші причини відмов, на які впливає сам претендент.
Cлабка самопрезентація. Незалежно від рівня досвіду, у більшості кандидатів спостерігається погана здатність до самопрезентації. Викладачка в EvoTalents School та рекрутерка з досвідом 6,5 років найму в Україні та США Ірина Сулацька каже, що важливо завчасно готуватися до самопрезентації, яка повинна займати не більше 5-10 хвилин часу. Претендент повинен звучати впевнено, оперувати прикладами та могти пояснити свої твердження. Надмірна сором'язливість, яка закладена у нас вихованням, може зіграти злий жарт з кандидатом. Щоб не розгубитися, продумайте відповіді на наступні запитання:
«Чому вас зацікавила дана вакансія?», «Розкажіть про свій професійний досвід та досягнення», «Чому ми повинні обрати саме вас?».
Нечітка/незрозуміла/недостатня мотивація. Обираючи співробітника, будь-який працедавець зацікавлений в тому, щоб наступний пошук кандидата не відбувся у найближчому майбутньому. Тому рекрутер обов'язково зверне увагу на ваш підхід до пошуку роботи та мотивацію, яка може дати зрозуміти, чи на довго ви тут плануєте затриматися. Можливо кандидат і не пов'язує мотивацію та тривалість співпраці на пряму, однак, роботодавець бачить це так: якщо людина немає критеріїв відбору компаній, не має мети, якої вона прагне досягти працюючи в компанії, то час її перебування в організації непевний. Щоб проявити свій інтерес самостійно, Ірина Сулацька рекомендує:
- підготуватися до співбесіди та дослідити інформацію у вакансії і про компанію;
- ставити запитання стосовно позиції, корпоративно культури та планів компанії. Так ви покажете, що шукаєте місце «на довго»;
- написати follow-up листа через деякий час після співбесіди, в якому ви подякуєте за розмову, нагадаєте про себе, запитаєте про зворотний зв'язок та уточните подальші кроки. Загалом кожен із пунктів листа можна використати окремо.
Невідповідність інформації в резюме дійсності. Тут є два моменти. Перший
— інформація в резюме правдива, але у вас є серйозні проблеми з самопрезентацією та впевненістю в собі, тому ви не можете підтвердити словами те, що написали. Другий
— ви прикрасили реальність, рекрутер побачив це під час співбесіди і зрозумів, що справжній досвід та навички недостатні для виконання запланованих задач.
Погано розвинені soft skills. На світовому ринку праці, особливо після пандемії COVID-19, хороший рівень soft skills у кандидатів став такими ж важливим, як і hard skills. Однак, якщо технічні навички можна напрацювати, то з особистісними скілами складніше: вони формуються більш тривалий період, є складовою характеру, їх важче вимірювати й розвивати. Працедавці розуміють, що навички командної взаємодії та комунікабельність чинять вплив на здатність роботи в колективі та його результативність. Тому невміння зрозуміло й послідовно доносити свої думки, чітко відповідати на питання, презентувати свої ідеї та пропозиції, давати й отримувати зворотний зв'язок, налагоджувати співпрацю з колегами
— може стати причиною для відмови у працевлаштуванні.
Недостатній рівень англійської мови. Фахівчиня зізнається, що в її практиці це зазвичай одна із найпоширеніших причин відмов. Тому важливо розуміти, що є позиції, де знання англійської мови на конкретному рівні
— необхідна та принципова вимога. Немає сенсу очікувати, що ви можете перебільшити свій рівень володіння іноземною мовою, або, що вас «пронесе». Здебільшого вам влаштують елементарний тест у вигляді усної розмови, який покаже реальні знання. Тому адекватно оцінюйте свої навички.
Надто високі зарплатні очікування. Не всі компанії здатні підлаштувати свій бюджет на посаду відповідно до очікувань кандидата, і мова не про те, що бажаний дохід поза межами ринку. А іноді компанія настільки зацікавлена в кандидаті, що сама готова піти назустріч, або переглянути рівень заробітної плати протягом короткого проміжку час, але це буває не так часто. Тому самому претенденту важливо розуміти, який у нього пріоритет і чи готовий він поступитися фінансовими амбіціями, щоб потім не виникало непорозумінь. Оптимальний час для обговорення зарплатні зі сторони кандидата
— завершення першої співбесіди. З ініціативи рекрутера можна і раніше.
Порушення кордонів та етики. Співбесіда
— не дружня розмова за чашкою кави, тому жарти, некоректні запитання, особисті компліменти, надмірна активність та нав'язливість, зверхність та запізнення без попередження (але з попередженням іноді також) є серйозним сигналом для рекрутера та причиною для відмови.