Страх — основна перешкода на шляху до бажаного рівня життя. Безліч людей залишилися непоміченими та недооціненим через страх бути собою. Серед найбільш поширених страхів, які зупиняють людей від зміни роботи є: страх змін та невідомості, страх невдач, страх осуду, страх почати усе з чистого аркуша. Однак над подоланням страхів можна працювати, тому варто почати з їх усвідомлення. Для усунення страхів психологи рекомендують прості, але дієві практики.
Страх осуду. Люди — істоти соціальні. Хтось більшою, а хтось меншою мірою залежить від думки оточуючих, однак визначальним тут є слово «залежить». Особливо гострою стає проблема, коли важливі чи авторитетні для нас люди заохочують поведінку та світогляд, яку ми не розділяємо. Щоб дослідити страх осуду та побороти його причини необхідно відповісти на запитання:
- Що мене хвилює чи бентежить?
- Чого я хочу насправді?
- Що мені до душі, чим я хочу займатися?
- Що я хочу залишити по собі?
- Чим би я займався/-лася, ким би був/-ла, якби не боявся/-лась осуду?
Важливо сфокусуватися на своїх намірах та цілях, а також зрозуміти чому ви думаєте про зміну роботи та для чого вам щось нове. Занурившись у свої власні бажання та потреби, думка інших вас хвилюватиме значно менше.
Страх змін та невідомості. Невизначеність викликає у нас цілком природний та базовий страх, з яким складно впоратися. Проте гарантії, які нам дає стабільна, але набридла чи безперспективна робота також доволі примарні. Варто прийняти той факт, що ми живемо в часи високих ризиків та невизначеності, тож чи варто створювати для себе ілюзорну безпеку та відмовлятися від здійснення мрій? Щоб пом'якшити удари, які може приносити невідомість, варто готуватися до них завчасно, а гнучке мислення — ваша найкраща зброя у даному випадку.
- Прийміть реальність і використовуйте як досвід;
- просувайтеся до цілі малими, але чіткими кроками
- виходьте із зони комфорту та розвивайте навички у важливих та потенційно релевантних сферах;
- просіть про підтримку у дорівеного кола осіб, коли вона вам необхідна;
- відпустіть те, що на що не маєте впливу.
Страх почати з нуля. Все, що варто розуміти про «нуль» — це відсутність будь-якого досвіду. Як мінімум у вас є набутий життєвий досвід, досвід навчатися, взаємодіяти, шукати інформацію, soft та hard skills з попередніх місць роботи тощо. Усе це допоможе опанувати нові компетенцій та навіть професію набагато швидше, ніж це було раніше.
Страх невдачі. Не зазнає невдач тільки той, хто нічого не робить. Невдачі є невід'ємною частиною життя успішних людей, які, на відміну від інших, беруть з них цінні уроки, а не впадають у відчай. Відчуття стабільності на постійній роботі провокує думки про те, що після звільнення назад дороги не буде, а шанси на провал високі. Однак психологи рекомендують наступне:
- поділіть аркуш паперу на чотири колонки;
- продумайте найгірші сценарії та запишіть їх в першу колонку;
- подумайте, що ви можете зробити, щоб кожен із випадків не відбувся та запишіть це у другу колонку;
- у разі найгіршого пропишіть у третій колонці, яких заходів вживатимете, щоб усе відновити;
- оцініть ймовірність реалізації кожного сценарію за шкалою від 0 до 10 балів у четвертій колонці.
Такий підхід допоможе вам зважити реальні ризики та переглянути їх значення, а також прибрати вигадані, навіяні страхом.
Зміна роботи — це важливий крок у професійному житті, який, з одного боку, може бути необхідним, а з іншого, сповненим страхами невідомості. Однак варто розглядати його як крок на зустріч цілям та професійному зростанню. Слід пам'ятати, що страхи та сумніви — цілком нормальний процес у даній ситуації. Саме тому важливо концентруватися на своїх внутрішніх відчуттях, бажаннях та амбіціях, а також бути відкритими до нових можливостей, які довкола вас. Подолати страх зміни роботи можливо за допомогою планування, підготовки та підтримки оточуючих. Не забувайте про свої мрії та цілі, адже це саме те, що мотивуватиме та сприятиме пошуку вашого професійного покликання.