Токсичний керівник чинить великий негативний вплив на робочу атмосферу у колективі. Експерти кажуть, що ризик депресії зростає на 300% для тих фахівців, які працюють в місці, де не звертають уваги на їх психологічний добробут. На жаль, для багатьох компаній це може залишатися нормою взаємодії та спілкування. Отримавши дозу негативу від вищого керівництва, менеджери переносять своє невдоволення на своїх підлеглих, а ті, в свою чергу, розносять його серед своїх колег або ж забирають з собою додому. Однак не весь негатив, який може трапитися на роботі з прцівником, означає, що його керівник є токсичним, тому давайте з'ясуємо головні ознаки, які прямо вказують на отруйні відносини.
Авторитарність дій
Найчастіше токсичні керівники обирають саме авторитарний стиль управління, адже всіма іншими втримати повагу співробітників не можуть. Тому для такого керівника притаманне одноосібне прийняття рішень та велика кількість наказів. Також токсичні керівники часто керуються власним настроєм, а тому можуть приймати рішення на емоціях, без особливих логічних обґрунтувань.
Постійне знецінення роботи та старань
Токсичний керівник завжди невдоволений виконаною роботою. Для нього будь-який ваш результат буде недостатнім. Він не може похвалити чи заохотити працівника. Що б не зробив співробітник — все не так, а як потрібно — зазвичай невідомо. Найчастіше можна почути звинувачення, що робота виконується надто довго чи неякісною. Якщо працівнику все ж вдасться якимось чином задовольнити такого керівника, то його заслуги поширять на всю команду або припишуть собі.
Нереалістичні очікування
Хороший лідер встановлює перед своїми підлеглими цілі, які стимулюють їх до особистого росту завдяки набутому досвіду та досягнення нових вершин. У свою чергу токсичні керівники встановлюють настільки високі цілі, що їх виконання стає непосильним завданням. Це призводить до демотивації співробітників, знецінення себе як фахівців, а в результаті і професійного вигорання.
Ігнорування ініціативи
Сама собою ініціатива потребує впевненості та рішучості, а ще попередньо продуманої ідеї, що дорого коштує. Однак токсичному керівнику байдуже на ваші ідеї та робочі плани, підтримки від нього годі й чекати. Якщо будь-які ваші спроби обговорити нові бачення чи підходи закінчуються нічим, то це пряме свідчення того, що ваш розвиток у компанії знаходиться під загрозою.
Відсутність права на помилку
Так, робота не найкраще місце для помилок, але схибити може кожен, незалежно від досвіду та посади. Зрештою ніхто не виключав і людський фактор. Очікувано, що помилка не викличе похвалу чи позитив зі сторони шефа, але негативна бурхлива реакція на промах — яскрава ознака токсичного керівника. Якщо справа доходить до підвищення голосу, образ, нецензурних слів та особистостей — цього не варто терпіти.
Надмірний контроль
Токсичні керівники намагаються бути залученим у кожен процес, але не у якості помічника, а наглядача. Вони не вважають членів команди настільки розумними, щоб довірити їм виконання завдань. Також їм подобається бачити промахи, та вказувати на них, «вчити життю» підлеглих. Як правило такий надмірний призводить до втрати мотивації співробітниками.
Нехтування межею між роботою й особистим життям
Токсичному керівнику притаманно змушувати своїх підлеглих затримуватися на роботі та працювати без перерви на обід. Він може давати завдання особистого характеру, телефонувати в неробочий час, заставляти виконувати понаднормову роботу без додаткової оплати. Хоча до себе вимагає зовсім протилежного ставлення: часто запізнюється та може не відповідати на дзвінки чи повідомлення у робочий час.
Грубість та зневага
Під час загальних нарад токсичний керівник може перебивати та змушувати мовчати співробітників, які висловлюють контраверсійну думку чи ідею, яка не збігається з його власною. Цілком нормальною для нього буде привселюдна критика конкретних працівників. При особистому спілкуванні такий керівник поводиться не краще. Він може кепкувати з підлеглих, жартувати з приводу віку чи статі, використовувати невербальну агресію, закочувати очі, підвищувати голос, використовувати лайку.
Маніпуляції
Якщо ви відчуваєте моральну відповідальність за процеси, якими не можете керувати — це тривожний дзвіночок. Як правило токсичні керівники люблять використовувати фрази: «Ми — одна команда», «У нас в компанії так не роблять», «Сподіваюся, всі так думають?!». Вони можуть налаштовувати співробітників один проти одного, постійно змінювати свою думку, а потім звинувачувати підлеглих у тому, що не правильно його зрозуміли. Усе це призводить до виконання одних і тих же завдань по декілька разів, які в результаті взагалі втрачають зміст. Згодом усе це погано позначається на продуктивності та психологічному кліматі всередині колективу. Щоб маніпулювати вами було складніше, варто відстоювати свою позицію та робити уточнення стосовно виконання конкретного завдання, на початку та в процесі роботи. Дайте зрозуміти, що ви знайомі зі своїми обов'язками, офісним графіком та дедлайнами.
Небажання чути когось, окрім себе
Егоцентричність — ще одна відмінна ознака токсичного керівника. Він не сприймає критику і не потребує зворотного зв'язку, оскільки впевнений, що у всьому розбирається краще, навіть якщо це не так.
Погрози та шантаж
Стосунки з керівником на ринку праці будуються на основі поваги та взаємовиручки, а також додатково регулюються законодавством, тому погрози звільненням, пониженням в посаді, невиплатою заробітної плати та премій — неприпустимі. Фахівці сайту Robota.ua кажуть, що прикрити свій гнів та неприязнь токсичний керівник може звільненням за невиконання трудових обов'язків, за невідповідність даній посаді, за спізнення та прогул, за розкрадання та розтрату, за втрату довіри тощо. Тому у таких випадках потрібно звернутися до Державної служби України з питань праці та юристів, щоб захистити свої права. Якщо керівник наполягає написати заяву на звільнення за власним бажанням, ви можете залучити Державну службу України з питань праці для перевірки законності дій роботодавця та відмовитися від написання такої заяви. Однак тут варто розуміти, чи бажаєте ви надалі працювати під керівництвом такої людини.
Полярне мислення
Токсичний керівник схильний жити за принципом чорно-білого мислення та не брати до уваги нюанси чи додаткові обставини, які могли вплинути на роботу підлеглих. Зазвичай він не приймає пояснень та драматизує ситуації.
Некомпетентність
Бути керівником непросто — для цього важливо мати не тільки знання у своїй галузі, але й лідерські здібності та добре розвинені soft skills. Часом трапляється, що на посаду керівника ставлять людину, яка психологічно не готова до цього. У зв'язку з чим такий керівник не поспішає виправляти свої помилки та розбиратися в ситуації — йому простіше звинуватити співробітників у своїх невдачах. Він вірить у правоту власної думки та не приймає пояснень чи доречних обґрунтувань від співробітників. Також трапляється, що токсичний керівник справді може передати багато досвіду своїм підлеглим, але спосіб його здобуття може принести значно більшої шкоди.
Кар'єрна консультантка та експертка ринку праці Тетяна Пашкіна каже, що іноді токсичність буває ситуативною, і може зникнути. Тому є сенс дати шанс керівнику та приглянутися до його поведінки, чи так це було завжди, і скільки часу це продовжується.