- Розкажи про себе та свою освіту.
Свого часу я одночасно вступила на навчання в два університети. Уже цього року я отримала освіту бакалавра по спеціальності «International Trade with agrarian Commodities» в Словацькому сільськогосподарському університету в м. Нітра, а також закінчила паралельно 3 курс університету НУБіП по спеціальності «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».
Навчання за цією програмою на факультеті аграрного менеджменту дозволяє формат паралельного навчання з можливістю отримання двох дипломів - українського та європейського зразка. Ті предмети, які співпадають взаємовизнаються обома університетами в рамках Угоди про співробітництво між НУБіП України та Словацьким аграрним університетом.
- Якщо порівнювати освіту в Україні та за кордоном, які, на твою думку, основні відмінності?
По-перше, хочу виділити те, що в Україні під час навчання роблять дуже великий наголос саме на теорії. В Словаччині ж є багато практики та розглядаються реальні практичні кейси. В мене вже з першого курсу почались вузькоспеціалізовані предмети. На кожну пару ми читаємо публікації The Economist, New York Times, BBC Economist, обговорюємо останні актуальні економічні новини в світі. Спочатку було дуже важко, проте, з іншої сторони, ти не втрачаєш час, а одразу повністю поринаєш в свою спеціальність. В Україні ж перших 2 роки ми вчимо предмети широкого профілю, що для мене є мінусом.
По-друге, хочу акцентувати на тому, що в Словаччині є університетська інформаційна система, в якій можна зробити все: знайти контакти викладача чи одногрупника, зареєструватись на екзамен, здати семінарські, курсові, дипломні та домашні роботи в електронному вигляді, тощо. В системі є розклад занять і, навіть більше, – ти сам собі можеш сформувати розклад: є вибіркові предмети, просто заходиш в систему і обираєш саме ті предмети, які хочеш відвідувати і одночасно там же можеш побачити повний опис предмету, відсоток успішної здачі дисципліни, середній бал, список рекомендованих джерел з кожного предмету.
По-третє, різний рівень комунікації з викладачами. В кожного викладача є години консультацій, які вони вносять в інформаційну систему і студенти можуть домовлятись про зустрічі. Це навіть можливо робити з деканом. Немає жодних проблем, щоб домовитись про зустріч, це навпаки вітається.
В Україні ж, як на мене, є певний "розрив" між студентом та викладачем і ця нерівність дуже це відчутна. За кордоном такого нема – там роблять все для того, щоб студенту було комфортно, а викладачі до тебе відносяться як до свого колеги. Але, можливо, я це відчувала, тому що більше часу знаходилась саме на навчанні в Словаччині.