Аграрний сектор України розвивався під впливом великої кількості політичних рішень. Про це ми вже розповідали в нашій статті
"Які аграрно-політичні рішення в Україні є історично важливими". Зараз в змінах гостро потребує транспортна логістика. Як шляхи поліпшення можна розглядати наступні варіанти:
1. Розвиток складської інфраструктури. Згідно зі статистики, на 1 000 чоловік в Україні припадає 15 м² складського приміщення. У великих країнах Європи цей показник в 15 разів більше. І це що стосується кількості. За якістю також є питання. В країні дефіцит складів класу А і В (10% від загальної кількості), 40% класу D і 10% - C. Решта 40% взагалі неможливо класифікувати, тому що в своїй більшості це виробничі приміщення.
2. Технічне оновлення залізничного транспорту і оптимізація тарифів. Цей вид транспорту є ключовим для аграрної сфери на даний момент. Парк вагонів-зерновозів вже досить застарів, а його частковим оновленням займається не держава, а приватні трейдери-інвестори і логістичні компанії. Також варто відзначити постійне зростання тарифів на перевезення від "Укрзалізниці", за 2019 рік приріст склав близько 30%.
3. Підготовка профільних фахівців. Що в самій логістиці, що в цілому в аграрному секторі не вистачає кваліфікованих кадрів. Виправити цю ситуацію покликані спеціальні проєкти, такі як "Агрокебети".
Навчальний курс цієї програми призначений для підготовки різнобічних фахівців в сфері аграрного бізнесу.
4. Розвиток річкового транспорту. За радянських часів щорічні обсяги вантажу, що перевозилися, знаходилися на рівні 70 тонн. Зараз - 4 тонни, тобто практично в 20 разів менше. Ключова проблема тут - слабкий флот, 80% якого складають зношені судна. Виходом могло б стати залучення іноземних кораблів, але при нинішніх тарифах на це ніхто не піде. Прохід по всіх шлюзах іноземному судну вартує в 6 разів дорожче ніж українському. Річковий транспорт України є одним з найбільш перспективних, але його розвиток неможливий без створення повноцінного парку суднів і барж типу річка-море.
5. Спрощення внутрішньої сертифікації ветеринарної та фітосанітарної служб. Перевірка якості є обов'язковою, в тому числі через вимоги країн-покупців. Так, наприклад, в 2015 році, через велику кількість нотифікацій про порушення у В'єтнамі заборонили імпорт українського зерна. Однак, нинішня система перевірок занадто заплутана, складна і займає багато часу. Це в свою чергу відбивається на витратах транспортування для виробників.
6. Впровадження інноваційних технологій. Про користь використання смарт-технологій в аграрній сфері ми вже розповідали в статті
"Смарт-технології в агроменеджменті". У розрізі транспортної логістики їх можна застосовувати для більш точного розрахунку маршруту перевезень, а також, з метою контролю за витратою палива та інших ресурсів.