Чи потрібна взагалі робота студенту — питання неоднозначне. З одного боку, коли ти отримуєш стипендію або допомогу від батьків, можна спокійно вчитися і отримувати заповітний диплом з високими оцінками. З іншого боку, студентство — час активного життя, коли грошей завжди не вистачає. Але в цьому випадку мова йде скоріше про підробіток, ніж про серйозну зайнятість. Основний момент, який нас цікавить — робота під час навчання, яка може стати чудовою можливістю практики за фахом. А також може підготувати майбутнього випускника до пошуку чогось дійсно гідного після завершення університету.
Знайомтесь з партнерами нашого проекту за
цим посиланням.
Отже, як же студенту шукати роботу за фахом?
По-перше, варто скласти список компаній вашого міста, які можуть стати потенційними роботодавцями. На сайтах кожної з організацій подивіться відкриті вакансії або знайдіть контакти HR-відділу. Найбільш результативно буде, якщо ви зробите запит безпосередньо до HR-відділу стосовно стажування. Так, саме про стажування. Оплачуване воно буде чи ні — залежить від потреб і можливостей компанії. Не виключено, що відділ кадрів буде мати вільну вакансію, яка вам підійде за графіком і умовами, але стажування все ж більш ймовірний варіант.
По-друге, не втрачайте шанси відвідувати дні відкритих дверей або ярмарки вакансій від тих чи інших роботодавців у вашій сфері. Це хороша можливість більше дізнатися про компанії та актуальні вакансії, отримати корисні знайомства.
По-третє, створіть профілі на сайтах пошуку роботи. Як мінімум, на Робота.юа і HeadHunter. Там вкажіть, що ви студент певного ВНЗ і спеціальності, що плануєте працювати і розвиватися в цій сфері, а також відкриті до будь-яких пропозицій.
По-четверте, якщо ваша спеціальність має на увазі подальшу роботу в університетських стінах, сміливо йдіть на кафедру. Поговоріть зі співробітниками кафедри, опишіть своє бажання вже зараз отримувати професійний досвід і розпитайте про можливі для вас варіанти. Є великі шанси, що для вас знайдеться робота асистентом.
Головне: не лякайтеся і не відступайте, якщо спочатку знайдеться зовсім маленька посада. У великій корпорації так чи інакше у вас буде можливість познайомитися з поняттям і дією корпоративної культури, з професійними регламентами і стандартами. У маленькій же компанії будь-яка посада стане доброю нагодою проявити власну ініціативу та креативність. Важливим є те, що якщо ви будете зайняті в сфері вашого професійного розвитку, є великі шанси на подальше кар'єрне зростання, нехай навіть не в цій компанії. Подумайте самі: для потенційного роботодавця буде досить привабливо виглядати резюме випускника, який під час навчання встиг познайомитися з цією сферою зсередини і проявив зацікавленість в ній.
Ще декілька порад, які можуть вам зараз стати в нагоді:
- Не робіть ставку на велику зарплатню. При виборі першої роботи за фахом ваша мета — набратися досвіду і зібрати професійний багаж знань і умінь.
- Активно займайтеся нетворкінгом, тобто формуйте свою мережу контактів як в університеті, так і на першій роботі за фахом. В Україні та багатьох Європейських країнах працює нетворкінг. При цьому не соромтеся говорити в колі знайомих, друзів і родичів, що шукаєте роботу. Ніколи не вгадаєш, звідки може надійти цікава пропозиція.
- Аналізуйте свої помилки і запам'ятовуйте правильні рішення. Це як в університеті: якщо отримав 3 бали за контрольну, подивився свої помилки в роботі, запам'ятав і надалі більше їх не допускаєш. Це ж правило працює і в професійному середовищі.
- Не втрачайте хороші можливості для професійного росту. Почули, що у вашій сфері з'явився новий напрям або рішення? Займіться цим і вивчіть все досконально — так ви підвищите свою професійну значущість. Не забувайте постійно розвиватися і заявляти про себе, як про активну людину.
Якщо під час студентства знайти роботу за фахом так і не вдалося, після випуску приступайте до цього з новими і подвоєними силами. Керівники багатьох компаній чесно зізнаються: куди приємніше брати випускників «з палаючими очима».