Поведінкова економіка – це наука, яка вивчає реальну поведінку економічних суб'єктів, і відповідні психологічні чинники, які на цю поведінку впливають.
Традиційна корисність замінюється на соціальну корисність: суб'єкт зважає на потреби своєї сім'ї, сусідів, поведінку співробітників та керівництва, рішення уряду та позицію країни. Введення цієї функції пояснює, чому люди займаються благодійністю, адже класичний homo economicus («людина економічна») не мала б віддавати гроші будь-кому.
Ми з колегою провели експеримент у Чикаго: людей, які забирали своїх дітей з дитсадку, ми просили пожертвувати задля потреб Червоного Хреста.
На першому етапі ми ставили поряд дошку, на якій були записані суми пожертв – від $1 до $15. В середньому, люди давали $4.
На другому етапі біля кожної пожертви ми вказували прізвище благодійника. Це підняло ставки в середньому на $5, оскільки кожен з нас хоч трохи дбає про свій імідж.
На третьому етапі ми вказували виключно прізвище найбільшого благодійника. Тут ввімкнулась конкуренція і люди почали давати більше.
Інший приклад дієвості функції соціальної корисності – корпоративна соціальна відповідальність. Виявилось, що компанії, які насправді опікуються цим напрямом та інвестують у нього, на співбесіди приходять більш талановиті, професійні та ефективні кандидати, з яких, відповідно, можна вибрати більш якісних співробітників. Це підтверджено експериментом від Uber: вони створили дві компанії, одна з яких позиціонувалась виключно як орієнтована на заробіток, інша – на відповідальність. У другу приходили більш якісні та вмотивовані кандидати.
Гарний приклад є в Україні – проєкт Urban 500, який за рахунок потужної соціальної складової залучає інвестиції.
Замість немов би раціональної оцінки ризиків ми використовуємо Теорію перспектив, яку свого часу створили Данієль Канеман та Амос Тверські. Засадничі принципи теорії: оцінювати все відносно незмінної точки відліку; визнання того, що втрати ми вважаємо приблизно вдвічі більшими ніж рівний за розміром дохід; раціональна оцінка вірогідності.
Ця теорія пояснює,
- чому ми одночасно купуємо ризиковану лотереї та гарантоване страхування,
- як збільшення ціни на товар збільшує попит на нього (спойлер – ще й як!),
- навіщо люди розкуповують туалетний папір при вірусній пандемії (лайфхак – папір при вірусі не рятує життя),
- та чому бронзові медалісти Олімпійських призерів радіють більше за срібних переможців.
Третій елемент – гіперболічне дисконтування. Він пояснює, чому у людини сьогодні зовсім інші категорії, ніж завтра. Сьогодні є сьогодні, все інше – завтра.
Ця модель лежить в основі того, що ми завжди на завтра плануємо похід до спортзалу, завтра настає – план не вдався. Сюди ж бажання схуднути – ми виконуємо все, аж поки не бачимо смачний торт. Також гіперболічне дисконтування пояснює несвоєчасну сплату кредитів та невеликі обсяги фінансових збережень, а також чому неповнолітні порушують закон.