Я — прокрастинатор.
Чому ми прокрастинуємо та що з цим робити.

Часом трапляється, що перед нами постають завдання, руки до виконання яких ніяк не доходять. Ми знаходимо безліч інших справ, які починаємо виконукати замість тієї, яку справді повинні реалізувати. Наш мозок усіма силами відкладає вирішення задач, які потребують значної уваги, зосередженості та являються для нас некомфортними. Відчували щось схоже у своєму житті? Саме так проявляється прокрастинація, поширене серед людей явище, яке характеризується відкладанням складних завдань. Прокрастинація провокує накопичення справ та, в результаті, часто створює хаос у роботі та в голові. Саме тому команда проєкту «Агрокебети», за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» вирішила розібратися чи справді прокрастинація є епідемією XXI та що з нею варто робити.
Що таке прокрастинація та як її ідентифікувати
За словами Михайла Єрмакова, клінічного психолога, психотерапевта та співзасновника освітньої платформи Psyedu, прокрастинацією слід вважати схильність людини до відкладання справ на потім через неможливість концентрації уваги на їх виконанні. Однак не все так однозначно. Прокрастинація не є абсолютним злом та першопричиною зволікання. Зазвичай за цим станом ховаються справжні причини, які створюють прокрастинатора, наприклад: страх провалу, радість від думок про втілення мрії, що змушує відкладати її реалізацію, відсутність мотивації, погана організованість, яка провокує нестачу часу. Часто прокрастинація виникає через вигорання, тобто людина не бачить результату своєї роботи, що провокує входження в стан фрустрації. Таким чином особа потрапляє в стресову ситуацію, у якій мозок всіма силами намагається захистити її від негативних думок та занепокоєння, тому спрямовує до прокрастинації, щоб мінімізувати болісний стан та прибрати тригери. Прокрастинація має два основні прояви. Перший прояв відсутність розуміння та сенсу виконання завдання. Така ситуація не є небезпечною, тому не вимагає вирішення. Другий прояв більш складний та небезпечний, коли людина взагалі не бачить сенсу у роботі та забезпеченні гідних умов життя для себе. Такий стан суміжний з депресивним, тому його не варто ігнорувати.
Звідки ростуть ноги
Живемо не своє життя.
Найкраще таку ситуацію демонструє вибір професії для своєї дитини батьками. У майбутньому така людина найімовірніше стане прокрастинатором, якщо навчатиметься, а потім займатиметься нецікавою чи ненависною справою. За зовнішньою смиренністю наростатиме внутрішнє невдоволення. Це обов'язково призведе до відкладання справ, пов'язаних із професією: працевлаштування, виконання завдань, відсутність розвитку та побудови кар'єри.

Непохитний авторитет батьків.
Авторитарне виховання, яке придушує волю, присікає ініціативність та заперечує індивідуальність часто породжує людей, які виглядають як прокрастинатори, хоча такими вони зазвичай не являються. У своїй більшості такі особистості мають великі труднощі із подоланням перешкод, самовизначенням, формуванням власних бажань та усвідомленням власної самоцінності. Їм складно обирати оптимальні шляхи для своєї реалізації через невпевненість. Іноді впоратися з таким станом самостійно неможливо, тому потребується допомога фахівця.

Культ перевантаження та постійної продуктивності.
Сучасне суспільство культивує спосіб життя, у якому люди працюють на шкоду власному здоров'ю та відпочинку. Виглядає це захопливо та мотивуюче, але тільки для сторонніх очей. Зазвичай серед досягнень такої людини рано чи пізно можна буде знайти і прокрастинацію, яка є природним запобіжником по захисту від надмірного перенапруження та виснаження організму.

Також відкладати роботу на потім можуть змушувати й інші неочевидні причини.

Страх помилки.
Виконання відповідального завдання може супроводжуватися страхом невдачі або критики, особливо у випадках публічної оцінки, великої енергозатратності чи значної протяжності у часі. Починається торг із самим собою, однак, все ж краще просто почати. Перші чернетки чи заготовка ідей стануть початком виконання завдання та перемоги над прокрастинацією.

Відсутність радощів у повсякденному житті.
Постійне відволікання та переключення уваги на соціальні мережі чи хатні справи під час виконання завдань можуть свідчити про нестачу гормону радості серотоніну, який відповідає за пізнання нагороди, навчання та пам'яті.

Низька самооцінка та негативне сприйняття себе як спеціаліста.
Невдоволення собою, посадою та сумніви у власній фаховості можуть спровокувати виникнення прокрастинації. У таких випадках мозок підсвідомо готує людину до звільнення чи зміни сфери діяльності, що змушує відкладати виконання завдань, адже який сенс у їх виконанні, якщо мене однаково чекає провал та втрата роботи.

Низка психологів, зокрема Наталія Гаєвська, сходяться на думці, що прокрастинація має дещо глибше коріння, тому часто борючись із нею люди зазнають невдач, адже починають не з того.

Брак волі для втілення мрій та досягнення бажаного.
Поширене явище серед людей плисти за течією. Таке інфантильне сприйняття навколишнього світу створює та підтримує думки про те, що особистість повинна знаходитися у зоні свого комфорту та займатися тим, що легко виходить. Для таких людей притаманна хаотичність у роботі. Відсутність плану, чіткості дій та конкретних дедлайнів для виконання завдань створюють замкнуте коло прокрастинації.

Прагнення до ідеалу.
Трапляється так, що перфекціоніст постійно вдосконалює план виконання завдання. Як правило задум постійно залишатиметься недостатньо хорошим. Зрештою це забирає час та сили, тому приступити до безпосереднього виконання завдання стає дедалі складніше.
Прокрастинація ворог продуктивності?
Визначити прокрастинацію як цілком негативне явище вкрай складно. Тому варто зрозуміти чого прокрастинація нас позбавляє та що дає натомість.

З одного боку, прокрастинація перешкоджає досягненню цілей через накопичення справ. Це утворює гору з невирішених завдань та рутинних справ, що знижує продуктивність та руйнує план виконання задач. З іншого боку, прокрастинація дозволяє зупинитися і правильно розставити пріоритети. Часто прагнення постійного контролю створює ілюзорну безпеку, яка комфортна для нашого мозку, oднак, варто зайнятися спостереженням. Якщо відкладені завдання відпадають самі собою, або вирішуються без вашої участі це говорить про те, що інтуїтивно ви обрали шлях, де зосереджуєтеся на справді більш важливих речах, аніж ті, які такими здавалися.

Постійне відкладання виконання завдань на потім провокує підвищення рівня стресу у якому перебуває людина. Часто це виливається у напружену роботу в стислі терміни, відсутність сну через близькі дедлайни та погіршення якості виконаної роботи. Однак це також бути сигналом про перевантаження. Якщо раніше прокрастинація не проявлялася у вашій роботі, то варто переглянути свій графік та перелік обов'язків. Можливо, варто відмовитися від взаємодії з певними людьми та виконання деяких задач.

Збоку може здаватися, що прокрастинатор є байдужою та безтурботною особистістю, однак, всередині його часто мучить відчуття провини та занижена самооцінка. Це тільки підкріплює зневіру у власних силах. В той же час, прокрастинація позбавляє від такого явища як «перфекціонізм». Філософ та професор Стенфордського університету Джон Перрі рекомендує використовувати прокрастинацію у боротьбі з перфекціонізмом. Відкладення вирішення завдання до крайніх термінів створить умови, в яких у вас не буде часу на постійне вдосконалення рішення, тому прагнення до ідеалу відійде на задній план в пріоритеті залишиться виконання.

Звичка відкладати вирішення задач на останній момент руйнує не тільки позитивне сприйняття себе як особистості та фахівця, але і створює негативну репутацію. Таку людину оточуючі можуть сприймати як безвідповідальну та ненадійну особу, що ще більше знизить її самооцінку. Проте систематичне відкладання роботи на потім може свідчити про те, що це насправді не ваш шлях. Тоді прокрастинація стане чітким сигналом про необхідність змін та вектору розвитку.

Постійний тягар невирішених завдань у поєднанні з постійним самобичуванням прокрастинатора не залишають часу на відпочинок, адже навіть у моменти відпочинку, його голова зайнята рефлексією та гнобленням себе. Тому про якісне відновлення та здобуття ресурсу на роботу мова навіть не йде. Однак варто зазначити, що саме прокрастинація сприяє креативності та пошуку нових підходів у виконанні завдань. Американський вчений, психолог та автор трьох бестселерів за версією The New York Times Адам Грант, у своїх роботах довів, що підвищення креативності відбувається, якщо час від часу відволікатися від виконання роботи.
Як приборкати дракона?
Існує три робочих методи, які доволі легкі у сприйнятті, але в той же час ефективні.
  • 1
    Метод перший — метод помідора.
    Даний метод добре спрацює для тих, хто має проблеми із саморегуляцією і складається із 5 пунктів, які необхідно виконати:

    • визначте завдання, яке необхідно виконати;
    • встановіть таймер на 25 хвилин, протягом яких будете виконувати завдання;
    • після завершення часу встановіть таймер на 5 хвилин для відпочинку. Займайтеся чим забажаєте;
    • після кожного четвертого таймера на 25 хвилин, робіть перерву на 15-30 хвилин.
  • 2
    Метод другий — з'їсти жабу.
    Суть методу полягає у тому, щоб починати робочий день із найскладнішого завдання. Після завершення найбільш енергозатратної справи, усі інші здаватимуться менш страшними. Якщо перед вами постали два складні завдання, почніть із того, яке вам не подобається більше, або є складнішим. Для розвитку такої звички фахівці радять використовувати правило трьох «Р»: для початку прийміть рішення про використання правила, потім виробіть режим, який доведете до звички, на завершення рішуче приступайте до виконання завдань, щоб воно стало частиною вашої особистості.
  • 3
    Метод третій — миша та швейцарський сир.
    Основна ідея методу полягає у тому, щоб асоціювати завдання з великою головкою сиру, а себе із малою мишею, яка прагне весь цей сир з'їсти. Оскільки проковтнути одразу весь сир миша не в змозі, їй необхідно з різних сторін прогризти невеликі отвори. Так само варто підходити і до виконання завдання. Якщо воно складне, велике, незрозуміле — почніть діяти з різних сторін. В процесі ви зрозумієте як варто виконати завдання та розберетеся з незрозумілими моментами. Не зациклюйтеся на одному пункті.
Додаткові поради у боротьбі з прокрастинацією:
  • зрозумійте, що ви не самотні, з вами все нормально. Прокрастинація трапляється із більш ніж 95% людей по всьому світу, в тому числі з успішними бізнесменами та знаменитостями, однак, це не кінець їх кар'єри, тому не варто ставити на собі хрест;
  • складіть план на день та слідуйте йому, обов'язково позначайте виконані завдання;
  • приберіть мотлох з робочого місця, щоб не відволікатися;
  • вимкніть сповіщення на телефоні та закрийте вкладки браузера, які не стосуються вашої роботи;
  • cтворіть проміжні дедлайни для виконання об'ємних завдань, щоб хвалити себе за невеликі здобутки, які приведуть до великої цілі;
  • застосовуйте метод винагороди: після виконання необхідного завдання у зазначені терміни потіште себе тим, чого хочеться;
  • давайте собі час на відпочинок, але встановіть для нього рамки;
  • зрозумійте навіщо це вам. Якщо процес виконання для вас нудний, то згадайте про кінцеву ціль. Наприклад, я вивчаю англійську мову для того, щоб нарешті отримати бажану посаду з більшою зарплатнею, і в результаті придбати автівку про яку давно мріяв(-ла);
  • дозвольте собі у час для прокрастинації робити приємні, а не корисні речі.
Явище прокрастинації розповсюджене серед людей різних посад, соціальних статусів та поглядів на життя по всьому світу. Варто розуміти, що це не є показником некомпетентності, неспроможності чи ознакою поганого фахівця. Прокрастинація є нормальною реакцією організму на різні подразнюючі фактори, такі як втома або низька мотивація. З одного боку, вона може викликати стрес і перешкоджати досягненню ваших цілей, але водночас сприяти творчості та розв'язанню складних завдань незвичними способами. Важливо пам'ятати, що прокрастинація — це тимчасовий стан, який можна подолати, застосовуючи певні стратегії та техніки, або ж, у разі необхідності, звернутися за допомогою до спеціаліста. Засуджувати себе за прокрастинацію — деструктивний шлях. Натомість використовуйте це явище собі на користь, як можливість для спостереження та кращого розуміння себе. Незалежно від того, як часто ви зіштовхуєтеся з прокрастинацією, зберігайте позитивний настрій та адекватно сприймайте себе, не принижуючи власні досягнення та не применшуючи цінності. Краще постарайтеся збагнути причини її виникнення, адже так ви пройдете половину шляху з її усунення. Прокрастинація — це виклик, але не вирішальна риса вашої особистості.
Довідково:

«АгрокебетиPRO: навчання, менторство, працевлаштування та підприємництво» — спільний проєкт освітньої програми «Агрокебети» та асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», який реалізується за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України». Мета ініціативи допомогти молодим спеціалістам знайти своє місце в агро, розвинути потенціал, здобути професійний досвід та удосконалити наявні навики. Сприяти охочим та зацікавленим аграріям у кар'єрному розвитку та підтримці постраждалому бізнесу.
Інформаційні партнери «АгрокебетиPRO»
  • Генеральний інтернет-партнер
  • Інформаційний партнер
  • Інформаційний партнер
  • Інформаційний партнер
  • Інформаційний партнер
Про проєкт «Агрокебети»:

Освітній проєкт «Агрокебети» ініційовано Алексом Ліссітсею та реалізується асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України з 2019 року. Його мета – підготовка фахівців (farm managers) нового покоління для потреб сучасного агробізнесу.

Новітній освітній проєкт «Агрокебети» реалізується у восьми закладах вищої освіти:
Національному університеті біоресурсів та природокористування України (НУБіП України),
Сумському національному аграрному університеті (СНАУ),
Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля (СНУ ім.В.Даля),
Херсонському державному аграрно-економічному університеті (ХДАЕУ),
Миколаївському національному аграрному університеті (МНАУ),
Таврійському державному агротехнологічному університеті імені Дмитра Моторного (ТДАТУ ім.Д.Моторного),
Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка (ЛНУ ім. Т. Шевченка) та
Національному університеті «Чернігівська Політехніка».

Проєкт підтримують провідні компанії України:
New Holland Agriculture, ІМК, Bayer, Галс Агро, МХП, Kuhn, УАПК, Amazone, Credit Agricole, Vaderstad, Посольство Королівства Нідерланди в Україні, International Finance Corporation, Drone.ua, AgroHub, HarvEast.
FACEBOOK
YOUTUBE
TELEGRAM
INSTAGRAM
+38-067-769-86-58
+38-067-538-18-81
info@agrokebety.com
ЗВ'ЯЖИСЬ З НАМИ:
ПІДПИСУЙСЯ НА НАС
ОСТАННІ НОВИНИ
Сайт використовує файли cookies для аналізу трафіку і налаштування реклами.
НОВИНИ З КЕБЕТОЮ
Залишай свою пошту та слідкуй за новинами проекту!
*Підписуючись на розсилку, ви погоджуєтеся на використання персональних даних
МАЙБУТНЄ ПОЧИНАЄТЬСЯ СЬОГОДНІ!
Розробка та просування:
Ментори
© 2021 Aгрокебети