Мета,
завдання,
мрія і
бажання — поняття близькі за змістом, але при цьому різні. Часто буває так, що людина думає, що у нього є ціль. Але ось проблема, почати щось робити для її досягнення не виходить, немає ні бажання, ні мотивації. У такому випадку ми маємо справу не з ціллю, а з мрією. Мрія є те, чого дуже хочеться, але ми абсолютно не розуміємо як цього досягти. Саме тому часто в її корені лежить яке-небудь нездійсненне бажання.
Ціль же завжди конкретна. Ви повинні чітко розуміти, до якого об'єкту або стану прагнете. В такому випадку буде неважко записати її на папері, а також розбити реалізацію на етапи і завдання. Наприклад, якщо ви хочете пов'язати своє майбутнє з аграрним бізнесом, то вам необхідно буде отримати відповідну освіту. Для цього потрібно зібрати всю необхідну інформацію, обрати навчальний заклад,
подати документи і т. д. Таким чином, а краще ще більш детально, плануються всі кроки, які ведуть до цілі.
Що стосується термінів виконання, то за загальноприйнятими нормами цілі діляться на 3 категорії:
- Короткострокові — до 1 року;
- Середньострокові — 1-5 років;
- Довгострокові — 5-10 років.
Для усвідомленого прийняття цілі потрібно зіставити її з такими критеріями як
конкретність,
вимірність,
час і
реальність. Розглянемо кожен більш детально.
Конкретність. Найпростіше цей момент можна описати прикладом. Людина хоче купити машину, і формує своє бажання просто як «Хочу купити машину». В такому випадку ні про яку конкретику мова не йде. Немає ні суми, яку потрібно назбирати, ні чіткого уявлення бажаного об'єкта. Це по суті навіть не ціль, а мрія. Інша справа, якщо постановка виглядає наступним чином: «Хочу придбати машину марки Peugeot 301 сріблястого кольору». Тут є і точне уявлення об'єкта, і ціна.
Вимірність. За цей критерій відповідає планування. Після того, як ви розіб'єте шлях до мети на певні етапи, кроки, то по ходу їх проходження буде видно і загальний прогрес.
Час. Без дедлайнів важко як досягати масштабних цілей, так і виконувати найближчі завдання. Відсутність чітких термінів породжує впевненість в тому, що часу ще вдосталь, і до роботи можна приступити пізніше. Про те як ефективно управляти своїм часом ви зможете дізнатися з нашої статті
«Що таке тайм-менеджмент: особистий тайм-менеджмент або як управляти своїм часом».
Реальність. Реальна та ціль, яку ви можете без проблем усвідомити. Якщо ж вам важко її навіть уявити. Чоловік, який бачив космос тільки по ТБ, раптом зацікавився цією сферою діяльності і вирішив в майбутньому стати космонавтом. Які його шанси досягти успіху в цьому? Скажімо так - невеликі. Але от якщо він є професійно підготовленим льотчиком, і з дитинства мріяв про космос, то реалізувати цю мету буде нехай і дуже важко, але все ж реально. Висновок простий — оцінюйте свої можливості і ресурси при постановці довгострокових завдань.