Error get alias
Error get alias
Стань студентом прогресивної програми - отримай квиток у майбутнє!
Який диплом ти маєш?
Обери один із університетів, в якому бажаєш навчатися на програмі “Агрокебети”:

Що таке лідерство, хто такий лідер і як ним стати?

Лідерський стиль управління організацією — тема, яка на слуху у багатьох керівників протягом останнього десятиліття. Виникає цілком резонне питання: чому так важливо лідерство, коли можна бути просто хорошим керівником?
Управлінський досвід показує, що саме лідерський стиль допомагає робити бізнес конкурентоспроможним, зменшувати витрати часових і людських ресурсів, запобігати втраті кадрів і створювати дружню команду для досягнення довгострокових цілей.

Проект «Агрокебети» створений для того, щоб допомогти своїм студентам стати не просто менеджерами і керівниками, а справжніми лідерами. Тому давайте разом розберемося в цьому цікавому феномені лідерства та зрозуміємо, як виглядає справжній лідер і як їм можна стати.

Лідерство: що це таке і кого називають лідером

У психології та соціології лідерство визначається приблизно однаково, як певний вид соціального впливу в групі з метою досягнення загальних цілей. Відповідно, лідер — людина, яка має цей вплив.

У найпростішому форматі лідерство представлено в тваринному світі: в кожній зграї є вожак, який забезпечує їй безпеку і веде за собою. У людському світі все трохи складніше.

Спробуємо виділити базові риси лідерства:

 • здатність до прийняття відповідальних і складних рішень, готовність нести за них належну відповідальність;
 • турбота про загальне благо і користь людей, а не про особисту вигоду;
 • здатність вести за собою людей на абсолютно добровільних засадах;
 • володіння харизмою і природною силою впливу;
 • наявність довіри до лідера з боку групи та сильного авторитету;
 • вміння визнавати помилки і бажання брати відповідальність за поразки на себе, шукати в цьому особисті прорахунки.

На перший погляд може здатися, що лідерство схоже з керівництвом. Частково так, але є вагомі відмінності. По-перше, лідер завжди визначається негласно і спонтанно, в той час як керівник призначається офіційно. По-друге, лідер — представник конкретної групи, який має з нею тісний зв'язок, а керівник в більшості випадків абстрагований від групи. По-третє, основне поле лідера — міжособистісні відносини, а керівника — формальні взаємини. Але в розпорядженні керівника набагато більше зовнішньої інформації, є можливість застосовувати законні санкції, тобто він — офіційна особа. Науковою мовою, керівник, що має такий сильний і результативний вплив на групу — формальний лідер, тобто його вплив обумовлений посадою, при цьому він впливає на «підлеглих». Неформальний же лідер — людина, котра має лідерство, незалежно від займаного місця в компанії. Характер його дії — соціальний, а направлена вона на «послідовників».
Ви, можливо, стикалися з тим, що в соціології та соціальній психології лідерство ділять на різноманітні типи. Але в реальному управлінському контексті воно зазвичай сегментується на такі види:

1. Лідер-організатор.

Зустрічається найчастіше. Це людина, яка вміє збирати потрібну команду, розуміти її потреби і сприймати їх як власні. Діє активно, завжди зберігаючи позитивний настрій і віру в успіх. Він знає, як переконати кожного, як знайти підхід до того чи іншого послідовника, як вказати на його помилки, не образивши при цьому людину. Під керівництвом такого лідера компанія розквітає, а співробітники працюють ефективно і охоче.

2. Лідер-дипломат.

Це людина, яка вміє домовитися з кожним. Вона ідеально знає ситуацію, прискіпливо вивчає кожну деталь і момент, тому володіє важелями впливу на всіх послідовників. Справжні плани лідер-дипломат не афішує, в той час, коли у всіх на слуху залишаються і так відомі речі.

3. Лідер-борець.

Смілива, в деякій мірі самовпевнена і сильна духом людина. У такого лідера зазвичай мало часу на ретельний аналіз ситуацій і можливих наслідків, тому він діє відразу, але бореться за ідею до кінця. Це здорово мотивує групу і вчить відстоювати «своє» в будь-якій ситуації.

4. Лідер-творець.

Це саме та людина, яка може придумати божевільний на перший погляд стартап, а через рік підписувати договір про співпрацю зі світовою компанією. Він сміливий і чуйний, бачить те, що більшість не помічає. Цими якостями лідер-творець і залучає своїх послідовників. З ними ж він працює на рівних і постійно закликає до командного обговорення та вирішення завдань.

5. Лідер-Розрадник.

Така людина володіє величезною харизмою. Коли вона говорить, що все буде добре, ти дійсно в це віриш. Такий лідер вміє підтримати в скрутну хвилину, допомагає переживати невдачі і знаходити мотивацію на відновлення після них. Він шанобливий і ввічливий по відношенню до людей.

Буває, що деякі види лідерства поєднуються в одній особі. Значною мірою все залежить саме від групи і її потреб.

За яким конкретним ознаками можна ідентифікувати безпосередньо лідера в тій чи іншій групі? Фахівці в більшості випадків говорять, що така людина:

 • активна, ініціативна і енергійна у вирішенні завдань всієї групи;
 • працьовита і завжди готова вирішувати важкі ситуації;
 • має хорошу обізнаність в ситуації, в можливостях групи і поставлених умовах;
 • вміє правильно впливати на співучасників групи;
 • володіє авторитетом і повагою серед інших;
 • володіє еталонними особистісними якостями;
 • має соціально адекватну і правильну поведінку, яка відповідаєсвітогляду і ціннісним орієнтирам групи;
 • вміє безпечно і креативно виходити за рамки різних норм і правил.

Тобто, лідер — людина, яка грає в групі ключову роль, є для її членів авторитетом і вектором руху. При цьому він виникає саме по запиту групи, на основі створюваних нею очікувань. Лідер не може бути чимось зовнішнім або чужим по відношенню до своєї групи. Він — її невід'ємна частина, яку вона сформувала і вибрала сама. Він забезпечує досягнення як спільної мети, так і задоволення особистих потреб учасників спільноти. Поки це працює, поки лідер і отримує належну підтримку, а група залишається задоволеною в потребі мати ватажка.

Лідерство і наявність лідера доречно в більшості сфер нашого життя: в школі або інституті, на роботі, в компанії або в спільнотах однодумців.

Головне, що передбачає ефективне лідерство — успішна реалізація рішень, прийнятих лідером. При цьому така людина діє не за методом «батога і пряника», а працює на основі свого авторитету. Лідер грамотно і ненав'язливо допомагає іншим розвиватися, досягати поставлених цілей і працювати на загальне благо. Він певним чином збирає воєдино погляди своїх послідовників і формує на їх основі спільну програму дій. Тобто, веде людей в тому напрямку, який вони самі задають. В цей же час одне з головних місць в ефективному лідерстві займає всебічний самоаналіз і аналіз відносин в організації. Дійсно ефективний лідер ніколи не ставить крапку в саморозвитку, він завжди задається питаннями про те, що можна ще поліпшити, чого йому не вистачає для більшої ефективності, чи все він робить правильно або є певні недоліки.

Дізнайтесь про лідерів Агрокебетів за цим посиланням.

Чи можна навчитися лідерству

Питання про те, чи можна розвинути лідерство в собі, до сих пір не вирішене. Так склалося, що половина психологів і соціологів виступають за «вроджене лідерство», тобто стверджують, що лідером можна народитися, але не стати. Інша ж половина вважає, що лідерство — це певний набір навиків, які можна розвивати.

Але складно ігнорувати той факт, що більшість компаній у всьому світі витрачають величезні кошти на різні курси і тренінги з лідерства для своїх співробітників. У цій сфері склалося ціле експертне середовище, котре проявляється величезною кількістю теоретичних матеріалів та практичних занять. Виходить, осягнути мистецтво лідерства — реально? Насправді, відповідь «і так, і ні». Людині під силу навчитися прийомам, технікам, деяким методам спілкування і розвинути в собі навички справжнього лідера. Тобто, освоїти все те, що пропонують курси, тренінги та інші заходи. Але, на жаль, вони не навчать емпатії, цілеспрямованості і сміливості, працьовитості і пристрасті до реалізації поставлених цілей. Ці якості — не навички, це особистісні характеристики, які залежать вже від конкретної людини.
Нижче зазначені фактори, які на думку фахівців сприяють формуванню лідера:

 • емоційно наповнене раннє дитинство. Манфред Кете де Фріс — один з теоретиків в сфері лідерства, стверджує, що перенесений в дитинстві травматичний досвід у дорослому житті допомагає людині бути більш цілеспрямованою (грубо кажучи, доводити всім в дорослому житті, що вони були не праві, не додавши цій людині чогось в дитинстві);
 • гуманітарна освіта, яка навчає людину мислити широко і креативно. Йдеться саме про освіту, а не про отримання спеціальності;
 • ранній досвід керівництва. Джон Коттер стверджує, що це допомагає керівнику в процесі становлення лідером краще пристосовуватися до організації та її умов. Тобто, раннє керівництво доводить, що управлінські методи вирішують далеко не все, потрібно вміти бути лідером;
 • досвід поразок і невдач, який дає важливі життєві уроки і вчить «приходити в себе» в найкоротші терміни;
 • професійна підготовка. Як мінімум, професійна освіта в управлінській сфері, як максимум — безперервна підготовка на курсах, тренінгах та семінарах з мистецтва управління.

Ідеальне співпадіння цих факторів — це про те, коли лідерство — це покликання. В іншому ж випадку, лідером можна стати при наявності величезного бажання і вкладанні сил. Підтвердженням цього є нещодавні дослідження при Іллінойському університеті в Урбана-Шампейн. Предметом його були учасники 15-тижневого курсу лідерства, які довели, що освоїти лідерські якості — цілком можливо. Головне, що потрібно — величезне бажання і мотивація стати лідером. Якщо такого немає, то людині під силу стати керівником, але ніяк не лідером.

Як розвинути навички лідерства

Як ви вже зрозуміли, лідерські навички — це не ряд технічних моментів, які можна легко освоїти і застосовувати «як за підручником». Навпаки: це певні якості, які можна виробити шляхом довгої роботи над собою і ретельного самоаналізу.

У загальному, до цих навичок відносять вміння розбиратися в спірних ситуаціях і приймати правильні рішення, вибудовувати систему ефективного тайм-менеджменту для себе і команди, майстерність розподілу завдань між співробітниками і здатність організовувати їх діяльність.

А чи знаєте ви, як розвинути емоційний інтелект? Переходьте сюди і дізнайтесь!

Базовий список рекомендацій, як розвинути навички лідерства, виглядає наступним чином:

 • вчіться бути проактивними, тобто сміливо керувайте своїм життям;
 • ставте собі цілі і розставляйте пріоритети;
 • будьте відповідальною людиною. Несіть відповідальність за свої слова, дії, ініціативи та за спосіб життя. Люди повинні розуміти, що ви надійна людина, яка не кидає слова на вітер;
 • перестаньте боятися нового. Виходьте із зони комфорту, погоджуйтеся на те, чого раніше ніколи не робили, йдіть за своїми бажаннями і сміливо відкидайте страхи;
 • спілкуйтеся більше, слухайте уважніше і активно будуйте мережу контактів;
 • вчіться розуміти інтереси інших людей, думати про них і намагайтеся в спірних ситуаціях знаходити взаємовигідні рішення;
 • вчіться чомусь новому і не забувайте пробувати це на практиці. Є варіант безкоштовних курсів з якого-небудь предмета? Погоджуйтеся! Ви ніколи не знаєте, коли це вам стане в нагоді. А якщо отримані знання будете закріплювати на практиці, ви здивуєтеся, як незабаром до вас будуть звертатись люди за порадами.

І останнє: насолоджуйтеся тим, що робите. Ентузіазм і мотивація повинні стати вашими кращими друзями.
Нагадаємо, що у січні 2019 року на базі факультету аграрного менеджменту НУБіП України асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» започаткувала магістерську програму «Агрокебети» з підготовки Farm Managers нового покоління.

Ідею створення проєкту підтримали провідні аграрні компанії України: Corteva Agriscience, МХП, New Holland, IMMER Group, Agroprosperis, ІМК, Bayer, Cygnet, «Галс Агро», Kernel, LNZ Group, «Агрейн», «Лімагрейн Україна», HORSCH, AgroHub, SmartFarming, Arzinger та PwC.
ОСТАННІ НОВИНИ
FACEBOOK
YOUTUBE
TELEGRAM
INSTAGRAM
+38-067-769-86-58
+38-067-538-18-81
info@agrokebety.com
ЗВ'ЯЖИСЬ З НАМИ:
ПІДПИСУЙСЯ НА НАС
Сайт використовує файли cookies для аналізу трафіку і налаштування реклами.
Погоджуюсь
Close
НОВИНИ З КЕБЕТОЮ
Залишай свою пошту та слідкуй за новинами проекту!
*Підписуючись на розсилку, ви погоджуєтеся на використання персональних даних
МАЙБУТНЄ ПОЧИНАЄТЬСЯ СЬОГОДНІ!
Розробка та просування:
© 2020 Aгрокебети