Щоб не витрачати занадто багато часу, розглянемо лише основні принципи. Наведемо приклад спіральної динаміки відразу тільки у вигляді різновидів управлінських культур, а не типів мислення і поведінки людей.
Якщо ви ще не знаєте ключові дати нашого проекту — ласкаво просимо за
цим посиланням.
Перший, бежевий колір, стосується абсолютно примітивної парадигми, де всі вчинки продиктовані інстинктами. Поки дикі африканські племена ще не відкрили жодної компанії, тому зі списку він буде виключений. Останній рівень у вигляді бірюзового кольору також доведеться вилучити зі списку, бо він класифікує співтовариство у вигляді єдиного, злагодженого організму. У цій парадигмі всі взаємопов'язані, всюди рівновага, глобальна спільність, екологічність і гармонія. Тобто, в даний момент її можна розцінювати лише як утопічну мрію про світле майбутнє.
У об'єктивній реальності можна виділити всього 6 рівнів управлінських культур. У статті будемо враховувати лише ті, які знаходяться на стадіях між первісним плем'ям минулого і досконалою творчою єдністю групи осіб з далекого майбутнього. У нас залишаються фіолетова, червона, синя, оранжева, зелена і жовта корпоративні культури. Опишемо кожну з них в одному реченні, щоб стаття в різнобарвному менеджменті не перетворилася в невелику книгу.
❏
Фіолетова — культура приналежності. Швидше це плем'я або банда, яка пов'язана круговою порукою і родинними зв'язками з абсолютно мінімальною організацією процесів.
❏
Червона — культура сили. Авторитарна влада одного керівника, відповідальність і штатний розпис співробітників, які не відповідають їх реальній ролі в команді.
❏
Синя — культура правил. Відрізняється обов'язковою наявністю місії компанії, нескінченного зводу правил, звітів, чіткого розпорядку і регламенту.
❏
Помаранчева — культура успіху. Володіє складною організаційною структурою, яка динамічно змінюється у залежності від ситуації . Не так багато керівників і рівнів ієрархії, кожна команда відповідає за свої завдання і автономно приймає рішення в рамках своїх компетенцій. Управління децентралізовано, а завдання ефективно делегуються. Регулярні і значні витрати ресурсів на навчання персоналу і розвиток фахівців.
❏
Зелена — культура взаємин. У ній панує взаєморозуміння, відкритий діалог і ідеологічна спрямованість. Відсутнє начальство і субординація. Найчастіше це громадські організації, які не мають на меті отримати максимум прибутку. Незабаром розкриються і в бізнесі.
❏
Жовта — культура творчості. Компанії майбутнього, які відкриваються представниками молодого покоління. Гнучкий і адаптивний підхід, вміння підлаштуватися під будь-яке середовище і парадигму, а потім виокремити з неї взаємну вигоду. Основні цінності — свобода і незалежність. Структура відсутня. Обов'язки і значимість співробітників динамічно змінюються в залежності від показаних результатів — ініціатор ідеї може тимчасово стати керівником проекту.